اخبارخراسان رضوی

سلسه جلسات مهدویت در مسجد چهارده معصوم مشهد

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان خراسان رضوی، سلسله جلسات مهدویت در مجتمع فرهنگی، مسجد و مهدیه چهارده معصوم علیهم السلام واقع در بلوار هدایت مشهد برگزار می شود.

جلسه اول این برنامه با حضور حجه الاسلام و المسلمین هاشمی از اساتید بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان خراسان رضوی و مولودی خوانی حاج احمد کریمی همراه بود.

هاشمی در این جلسه از شرح آیات ۱۲۴ تا ۱۲۶ سوره مبارکه طه و اهمیت و جایگاه حجت خدا سخن گفت و به شرح نامه امام حسن عکسری(ع) به اسحاق بن اسماعیل نیشابوری پرداخت.

وی بخشهایی از این نامه شریف را ذکر کرد و بصورت کاربردی در زندگی شرح داد: … أَنَّهُ خَرَجَ لِإِسْحَاقَ بْنِ إِسْمَاعِیلَ مِنْ أَبِی مُحَمَّدٍ (عَلَیْهِ السَّلاَمُ) تَوْقِیعٌ :….. وَ اِعْلَمْ یَقِیناً یَا إِسْحَاقُ أَنَّ مَنْ خَرَجَ مِنْ هَذِهِ اَلْحَیَاهِ اَلدُّنْیَا أَعْمَى فَهُوَ فِی اَلْآخِرَهِ أَعْمىٰ وَ أَضَلُّ – سَبِیلاً ، إِنَّهَا یَا اِبْنَ إِسْمَاعِیلَ لَیْسَ تَعْمَى اَلْأَبْصَارُ لٰکِنْ تَعْمَى اَلْقُلُوبُ اَلَّتِی فِی اَلصُّدُورِ ، وَ ذَلِکَ قَوْلُ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی مُحْکَمِ کِتَابِهِ لِلظَّالِمِ: رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِی أَعْمىٰ وَ قَدْ کُنْتُ بَصِیراً ، قَالَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ: کَذٰلِکَ أَتَتْکَ آیٰاتُنٰا فَنَسِیتَهٰا وَ کَذٰلِکَ اَلْیَوْمَ تُنْسىٰ ، وَ أَیَّهُ آیَهٍ یَا إِسْحَاقُ أَعْظَمُ مِنْ حُجَّهِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى خَلْقِهِ وَ أَمِینِهِ فِی بِلاَدِهِ وَ شَاهِدِهِ عَلَى عِبَادِهِ، مِنْ بَعْدِ مَنْ سَلَفَ مِنْ آبَائِهِ اَلْأَوَّلِینَ مِنَ اَلنَّبِیِّینَ وَ آبَائِهِ اَلْآخِرِینَ مِنَ اَلْوَصِیِّینَ عَلَیْهِمْ أَجْمَعِینَ رَحْمَهُ اَللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ، فَأَیْنَ یُتَاهُ بِکُمْ! وَ أَیْنَ تَذْهَبُونَ کَالْأَنْعَامِ عَلَى وُجُوهِکُمْ! عَنِ اَلْحَقِّ تَصْدِفُونَ، وَ بِالْبَاطِلِ تُؤْمِنُونَ، وَ بِنِعْمَهِ اَللَّهِ تَکْفُرُونَ، أَوْ تُکَذِّبُونَ، مِمَّنْ یُؤْمِنُ بِبَعْضِ اَلْکِتَابِ وَ یَکْفُرُ بِبَعْضٍ! فَمٰا جَزٰاءُ مَنْ یَفْعَلُ ذٰلِکَ مِنْکُمْ وَ مِنْ غَیْرِکُمْ إِلاّٰ خِزْیٌ فِی اَلْحَیٰاهِ اَلدُّنْیٰا اَلْفَانِیَهِ وَ طُولِ عَذَابٍ فِی اَلْآخِرَهِ اَلْبَاقِیَهِ، وَ ذَلِکَ وَ اَللَّهِ اَلْخِزْیُ اَلْعَظِیمُ، إِنَّ اَللَّهَ بِفَضْلِهِ وَ مَنِّهِ لَمَّا فَرَضَ عَلَیْکُمُ اَلْفَرَائِضَ لَمْ یَفْرُضْ عَلَیْکُمْ لِحَاجَهٍ مِنْهُ إِلَیْکُمْ

اسحاق! یقین بدان که هر که در دنیا کور باشد؛ در آخرت کور و گمراه تر است. اسحاق! این نه چشم سر است که نابینا می شود، بلکه چشم دل است که در سینه ها است، چنان که خداوند در آیه محکم کتابش درباره ظالم که روز قیامت عرض می کند:

«پروردگارا، چرا مرا کور محشور کردی؟ با این که در دنیا بینا بودم؟!» خطاب می شود: «همچنان که آیات ما بر تو عرضه شد و فراموش کردی و چشم دل نگشودی)؛ همان سان امروز فراموش می شوی.» کدام آیه (و نشانه خدایی) بزرگتر از حجت خدا بر خلق و امین او در شهرها، و گواه وی در بندگانش پس از پیامبران و نیاکان و اوصیا (پدران باز پسینش ) سلام الله علیهم اجمعین و رحمه الله و برکاته؟ (پس نشناختن امام وقت به عنوان بزرگترین نشانه ی حق، سبب کوری در قیامت است) کجا شما را به گمراهی می کشند و همچون چارپایان سر به زیر می روید؟ از حق روی گرداندید و به باطل می گرایید و نعمت خدا را کفران می کنید. ایا از آن هایید که به پاره ای از کتاب ایمان آورند و پاره ای را انکار کنند؟! و سزای آن ها که چنین کنند، از شما (مسلمانان) و غیر شما جز این نیست که در دنیا به ذلّت افتند و در آخرت به عذاب طولانی جاوید گرفتار شوند، و به خدا، این زبونی بزرگی است. خداوند که به منّت و رحمتش وظایفی را بر شما واجب کرده، نه از روی احتیاج به شما، بلکه از سر مهربانی و رحمت بوده است

این سلسله جلسات در مجتمع فرهنگی، مسجد و مهدیه چهارده معصوم علیهم السلام واقع در بلوار هدایت مشهد، پایگاه بسیج روحانی شهید اصغریان که زیر نظر حاج آقای صفایی است برای عمومی علاقه مندان برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا