معرفی بنیاد

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، به عنوان نهادی فرهنگی، غیرانتفاعی و غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری که دارای تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، به‌منظور ترویج و معرفی فرهنگ مهدویت و آشناسازی اقشار جامعه ــ به ویژه نسل جوان ــ با شخصیت امام مهدی علیه‌السلام و تحکیم پایه‌های امامت و ولایت، پس از کسب موافقت مقام‌معظم‌رهبری از سوی حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی، در سال ۱۳۷۹ تأسیس گردید و نسبت به محورهای زیر اقدام می‌نماید:

۱. بازشناسی فرهنگ انتظار و تلاش برای معرفی حضرت مهدی موعود علیه‌السلام و معرفی نایبان خاص و عام ایشان از طریق تبلیغ و پژوهش علمی، تدوین و نشر کتب و نشریات، تولید لوح‌های فشرده و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، خلق آثار فرهنگی، هنری و ادبی و بهره‌وری از سایر زمینه‌های رسانه‌ای و ایجاد ارتباط با موسسات تحقیقاتی داخلی و خارجی و مبادله اطلاعات و خدمات، درباره شناخت حضرت مهدی علیه‌السلام و برگزاری اجلاس‌های پژوهشی، علمی و ادبی پیرامون شناخت شخصیت امام موعود.

۲. پژوهش درباره نظریه «حکومت واحد جهانی» بر اساس کتاب و سنت و عترت رسول خدا و شناخت موانع تقریب مسلمانان و نیز تدوین و نشر نظرات دانشمندان، علما و مفسران شیعه و سنی پیرامون جایگاه حضرت مهدی علیه‌السلام در کتاب و سنت.

۳. پژوهش پیرامون تأثیر اندیشه مهدویت در سایر ادیان و مکاتب و بررسی نهضت‌های فکری، اجتماعی و سیاسی منسوب به این آموزه از طریق برقراری ارتباط با حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و فرهنگی برای برگزاری کلاس‌ها و کرسی‌های امام‌شناسی به‌ویژه شناخت حضرت مهدی علیه‌السلام و هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلی به سوی موضوع مهدویت.

۴. تلاش برای انسجام و ساماندهی ارگان‌ها و افراد فعال در زمینه مهدویت و پاسخگویی به پرسش‌ها وشبهات وارده در ابعاد مختلف وجودی حضرت مهدی علیه‌السلام.

دکمه بازگشت به بالا