اخبارگفتگوها

وهابیت با مهدویت شیعی مشکل دارد

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، حجت الاسلام والمسلمین «محمدرضا فوادیان» که به مناسبت هشتم شوال، سالروز تخریب قبور ائمه(ع) بقیع انجام شد، اظهار کرد: مروری بر تاریخ ثابت می کند که از گذشته تا امروز و نیز تا آینده اماکن مقدس و مذهبی مورد هجمه و حمله و محل مناقشه بوده و هستند. لذا همان طور که زمانی ابرهه به کعبه حمله کرد و زمانی یزید و حجاج بن یوسف به مکه حمله و بخشی از کعبه را تخریب کردند امروز نیز راه ابرهه و یزید توسط وهابیون دنبال می شود و نمونه آن را در حمله تروریستی آنها به حرمین عسکریین(ع) شاهد بودیم.

دبیر علمی اندیشکده بین المللی مهدویت درباره پیوندهای مهدوی که در مواجهه با این جنایات باید برداشت کرد، گفت: یکی از سوالات رایج این است که چرا خدای متعال در ماجرای حمله ابرهه به کعبه خود شخصاً مقابله کرد و در ماجرای حمله حجاج و یزید، نه! این سوال از زمان شیخ صدوق(ره) تا کنون از علما پرسیده شده و آنها سه پاسخ داده اند که نکات مهدوی در آنها برجسته است.

وی تصریح کرد: طبق سخن علما در زمان حمله ابرهه به کعبه، مسلمانی نبود که از خانه خدا حمایت کند لذا خدا، خود از طریق امدادهای غیبی سپاه ابرهه را شکست داد اما در زمان یزید مسلمانان حضور داشتند و باید به دفاع از قبله خود برمی آمدند. نکته نخست مهدوی در این پاسخ آنکه، مردم باید پای کار ارزش های الهی باشند و این همان مسئله ای است که در زمینه سازی ظهور بر آن تاکید می شود. خدا نیز در قرآن بر تاثیر رفتار مردم بر سرنوشت آنها تأکید دارد: «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم؛ خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند».

حجت الاسلام فوادیان با بیان اینکه امروز هم منتظران باید پای کار ولی خدا باشند، گفت: پاسخ دوم علما به سوال مذکور آنکه، ابرهه برای تخریب کعبه رهسپار بود اما یزید و حجاج برای تخریب کعبه نرفته بودند بلکه برای از بین بردن عبدالله بن زبیر که به کعبه پناه برده بود، چنین کردند که بخشی از کعبه نیز آسیب دید.

وی افزود: نکته مهدوی آنکه اگر کسی دستش در دست امام زمانش نباشد به خانه خدا هم پناه ببرد خانه خدا برای او امن نمی شود؛ عبدالله بن زبیر به جای سرسپردگی به امام زمانش یعنی حضرت سجاد(ع)، خود مدعی بود و در مکه حکومت تشکیل داد آن اتفاقات رخ داد. این نشان می دهد خدا برای کسی که به امامت و ولایت قائل نیست، حریمی قائل نمی شود.

وی با اشاره به نکته مهدوی آن واقعه تاریخی ابراز کرد: ما باید در حریم ولایت باشیم با ولایت بودن موجب حرمت و ارزش انسان شده و او را در حریم امن الهی قرار می دهد.

این کارشناس مهدوی با اشاره به پاسخ سوم علما به این سوال که چرا خدای متعال در ماجرای حمله ابرهه به کعبه خود شخصاً مقابله کرد و در ماجرای حمله حجاج و یزید، نه؟!، بیان کرد: اگر خدا در ماجرای حمله یزید به مکه خود پاسخ می داد، عبدالله بن زبیر این مسئله را برای اثبات حقانیت خود مصادره می کرد و خود را حق می پنداشت لذا خدای متعال در آن زمان برای جلوگیری از خرابی کعبه خود ورود نکرد.

وی درباره مبارزات وهابیت با آموزه مهدویت، بیان کرد: این فرقه همه ساله آثاری را اثبات اصل مهدویت منتشر می کند مشکل اصلی وهابیون با مهدویت شیعی است؛ این فرقه چون جریانی سلفی است از احادیث پیامبر(ص) تبعیت می کند که ۵۰۰ حدیث نبوی(ص) درباره مهدویت هم چنین هستند و وهابیون آنها را صحیح و متواتر می دانند اما نسبت به کارکردهایی که این روایات در اعتقاد و اثبات عقاید شیعی دارند، دشمنی می ورزند.

حجت الاسلام فوادیان ابراز کرد: چنان که مدعی هستند اجازه نمی دهیم مهدی شیعیان از کنار کعبه ظهور کند!! این اقدامات ثابت می کند وهابیت از دشمنان اصلی امام زمان(عج) محسوب می شوند و بر منتظران دشمن شناسی در عصر حاضر لازم و مقابله صحیح ضروری است.

منبع:خبرگزاری شبستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا