آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۶ سوره حمد

اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ «خداوندا ما را به راه راست هدایت فرما.»

موضوع: امام مهدی (عج) – صراط الهی

نکته ها

  1. درخواست هدایت به راه مستقیم، مهم‏ترین خواسته‏ یکتاپرستان از خداوند است:  (إِیَّاکَ نَعْبُدُ… اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ)
  2. براى دست‏یابى به راه مستقیم، باید دعا کرد: (اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ).
  3. امام عصر، صراط الهی است. مفضّل بن عمر گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: «صراط چیست؟» فرمود: «هُوَ الطَّرِیقُ إِلَى مَعْرِفَهِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ هُمَا صِرَاطَانِ صِرَاطٌ فِی الدُّنْیَا وَ صِرَاطٌ فِی الْآخِرَهِ وَ أَمَّا الصِّرَاطُ الَّذِی فِی الدُّنْیَا فَهُوَ الْإِمَامُ الْمُفْتَرَضُ الطَّاعَهِ مَنْ عَرَفَهُ فِی الدُّنْیَا وَ اقْتَدَى بِهُدَاهُ مَرَّ عَلَى الصِّرَاطِ الَّذِی هُوَ جِسْرُ جَهَنَّمَ فِی الْآخِرَهِ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ فِی الدُّنْیَا زَلَّتْ قَدَمُهُ عَنِ الصِّرَاطِ فِی الْآخِرَهِ فَتَرَدَّى فِی نَارِ جَهَنَّم

صراط راهى به سوى شناخت خداى بزرگ است، و آن دو گونه است؛ صراطی در این دنیا و صراطی در آن دنیا. اما صراط دنیا امام است. فرمانبردارى از او واجب می­باشد؛ هرکس در دنیا او را شناخت و رهنمودهاى او را به­کار بست، از صراط آخرتکه پلى روى جهنم است خواهد. گذشت، و هرکس در این­جا امام خود را نشناخت، هنگام گذشتن از صراط آخرت، گامش خواهد لغزید و در آتش دوزخ خواهد افتاد».

  1. امام صادق (ع) در تفسیر آیه (اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ) فرمود: (الطَّرِیقَ وَ مَعْرِفَهَ الْإِمَام) صراط مستقیم درخواست راه­یابی به راه و معرفت امام است».
  2. راه­هاى متعددى در برابر انسان قرار دارد و او باید یکى را انتخاب کند:

ـ راه خواسته ‏ها و هوس‏هاى خود

ـ راه انتظارات و توقع­هاى مردم

ـ راه وسوسه‏ هاى شیطان

ـ راه طاغوت‏ها

ـ راه نیاکان و پیشینیان

ـ راه خدا و اولیاى خدا

انسان مؤمن، راه خداوند و اولیاى او را انتخاب مى‏کند که بر دیگر راه­ها امتیازاتى دارد:

الف) راه الهى ثابت است؛ برخلاف راه‏ طاغوت‏ها و هوس‏هاى مردم و هوس‏هاى شخصى که هر روز تغییر مى‏کند.

ب) یک راه بیش­تر نیست؛ در حالى­که راه‏هاى دیگر متعدد و پراکنده‏اند.

ج) انسان در پیمودن راه الهی، به مسیر و مقصد، مطمئن است.

د) در انتهای این مسیر، شکست و باخت وجود ندارد.

  1. خداوند در قرآن کریم، دین پابرجا و استوار خود را «راه مستقیم» معرفى کرده است. در روایات نیز آمده است که امامان معصوم: فرموده­اند: «ما راه مستقیم هستیم». یعنى هم نمونه‏ عینى و عملى راه مستقیم، و هم بهترین اسوه و الگو در پیمودن این راه، رهبران آسمانى هستند. آنان در دستورات خود درباره‏ تمام مسائل زندگى از قبیل کار، تفریح، تحصیل، تغذیه، انفاق، انتقاد، قهر، صلح، علاقه به فرزند و… نظر داده و ما را به اعتدال و میانه‏روى سفارش کرده‏اند. جالب آن­که ابلیس نیز در همین صراطِ مستقیم به کمین مى‏نشیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا