آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۱۰۵ و ۱۰۶ سوره انبیاء

وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ. إِنَّ فِی هَٰذَا لَبَلَاغًا لِقَوْمٍ عَابِدِینَ

موضوع: مدیریت جهانی عالم به وسیله شایسته ترین انسان‌ها

امام باقر علیه السلام می‌فرماید: «آن‌ها(عِبادِیَ الصَّالِحُون) یاران حضرت قائم در آخرالزمان هستند».

از ایشان درباره «عِبادِیَ الصَّالِحُون» پرسیدند، امام در پاسخ فرمود: «ما هستیم». همچنین از «لِقَوْمٍ عابِدین» سؤال شد، امام فرمود: «شیعیان ما هستند».

 

نکته‌ها

  • در این آیه، موضوع مژده و نوید ظهور و حکومت صالحان، با نهایت تأکید بیان شده است؛ زیرا که یکی از مهم‌ترین حربه‌های دشمنان مهدویت، ایجاد شک و تردید و تزلزل اعتقادی است.در این آیه با دو عامل تاکید یعنی «لَقَدْ» و استفاده از واژه «کَتَبْنا» که بیانگر قطعیت است بر حتمیت این وعده، تأکید شده است.
  • واژه «الْأَرْضَ» به طور مطلق بیان شده و همه عالم را در برمی‌گیرد، و با توجه به نشانه‌های موجود در آیه و تبیین روایی امامان معصوم، جای هیچ تردیدی باقی نمی‌ماند که در این آیه مژده حاکمیت جهانی صالحان به رهبری اباصالح المهدی (عج) مورد توجه و اهمیت است.
  • به بیان برخی از بزرگان تعبیر «ابا صالح» درباره حضرت مهدی (عج) برگرفته از همین آیه است؛ چرا که امام و مقتدای عبادی الصالحون، حضرت مهدی (عج) است.
  • «منتظرانِ مصلح، خود باید صالح باشند» کسی که در خانه یا محل کار یا… اهل ظلم است، چگونه می‌تواند یاور امام صالحان باشد؟! چنانچه امام صادق علیه السلام فرمود: «کسی که می‌خواهد از یاران حضرت قائم باشد باید منتظر باشد، و از گناه دوری کرده به اخلاق پسندیده عمل کند در حالی که چشم به راه ظهور او می‌باشد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا