اخبار

پاسخ های شیرین قرائتی به سوالاتی در مورد امام زمان(عج)

 به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) حجت الاسلام قرائتی در جمع دانشجویان مهدی یاور در مسجد مقدس جمکران، به بررسی چند سوال مهم در زمینه مهدویت پرداخت که در زیر متن کامل سخنرانی ایشان آمده است.
 چند سوال و چند پاسخ در این جلسه ارائه خواهد شد.
مسئله اول؛ مسجد جمکران سند دارد، اگر سند هم نداشته باشد با توسل و توجه به امام زمان(عج) این مکان مقدس می‌شود، مثال پوست گاوی را که می کشند، چرم می‌کنند، اما مقدس نیست، وقتی تبدیل به جلد قرآن بشود، تقدس پیدا می‌کند.
عموی پیامبر ابولهب بود. اگر در این جمع حاضر شود همه او را می‌کشند، اما مدامی که اسمش در قرآن است، نمی‌توان به آن دست زد.
مسئله دوم زمانی که امام زمان(عج) به امامت رسیدند، سه چهارساله بودند؛ آیا امکان دارد کودک سه چهارساله امام بشود، پاسخ بله. مثال: فلش و کامپیوتر؛ همینکه فلش به کامپیوتر متصل می‌شود، اطلاعات عظیمی از فلش به کامپیوتر انتقاد داده می‌شود، حالا امکان ندارد که علم امام حسن عسکری (ع) به یک کودک سه چهارساله انتقال داده شود.
 مسئله بعد آیا امام زمان که صدوچندهزار سال عمر دارند، این بلندی عمر امکان دارد؛ پاسخ: بله؛ برای مثال موی مژه و ابرو تا پایان عمر یک فرد اندازه ثابتی دارد، خدا اراده کرده که مژه و ابرو رشد ثابت و رشد موی سر متغیر باشد.
مسئله بعد امام زمان(عج) کیست؟ پاسخ نخ هستی هستند؛ اگر حضرت حجت نباشد، نظام به هم می‌ریزد؛ مثال: نخ اسکناس است که به اسکناس بها می‌دهد.
 سوال بعد چرا امام زمان(عج) غایب هستند؟ پاسخ: اگر مثلا سر کوچه‌ای لامپ نصب ‌کنند و هر سری بشکند، وقتی این کار تکرار بشود، دیگر لامپ بعدی را نصب نمی‌کنند؛ وقتی ۱۱ امام معصوم (ع) که هر یک چراغ هدایت بودند را، کشتند، خدا امام دوازدهم را در پرده غیبت نگه داشت.
امام زمان کیست؟ امام زمان کسی است که امام رضا (ع) به احترام اسم ایشان می ایستاد و امام صادق (ع) می‌فرماید: اگر می‌دیدمش خادمش می شدم.
سوال: امکان دارد امام زمان(عج) بیایند؟ بله؛ وقتی امام خمینی توانست حکومت را در دست گیرد، پس امام زمان هم می‌توانند دنیا را از ظلم نجات دهند. مشک نشانه خروار است.
کار امام زمان چیست؟ بنا به روایت خورشید پشت ابر هستند.
سوال: وظیفه ما چیست؟ در دعای عهد گفته شد عهدا و عقدا و بیعتا؛ تعهد می بندیم و بالاتر از تعهد، با امام زمان(عج) گره می خوریم و فدای امام زمان(عج) می‌شویم.
سوال: آیا فقها و مراجع معصوم‌اند؟ پاسخ: خیر؛ حجت هستند، اما معصوم نیستند.
 تا کی باید تقلید کنیم؟ پاسخ: همان‌طور که مراجع و فقها از پزشکان در درمان بیماری تقلید می‌کنند، ما هم مادامی که در امور دینی به وجودشان نیاز داریم باید از ایشان تقلید کنیم.
نقش زمان در حکومت امام زمان(عج) چیست؟ پاسخ: ۵۰ نفر از یاران امام زمان زن هستند و در قرآن مقام زن را اولوالالباب می‌دانند.
ارزش ما به امامت است و ارزش انسان به فکر. انسان بی امام به کج‌راهه می‌رود.
 نقش سیاسی امام زمان(عج) چیست؟ هر زمانی که به ایران حمله کردند، تکه‌ای از ایران را گرفتند. تنها زمانی که نتوانستند، در زمان جنگ تحمیلی بود، چون دست ملت در دست نائب امام زمان بود.
آیا امام زمان دوستمان دارد؟ بله؛ ممکن است از ما راضی نباشند، اما دوستمان دارند و ما منصوب به امام زمانیم. امام زمان(عج) می‌فرمایند به شیعیان بگوید مرتب برای شما دعا می‌کنم.
باید افتخار کنید که دستمان در دست امام معصوم است.
سوال‌: چرا شرایط امامان با یکدیگر فرق دارد؟ پاسخ: شما پارچه‌ای را در آب فرو می‌کنید، هر دست در یک جهت پارچه را می‌فشارد، حرکت دست‌ها با هم فرق دارد، اما هدف یکی است.
هر امام شرایطی داشته و باید بر اساس آن امت خود را هدایت کنند.
اهل سنت درباره امام زمان(عج) چه می‌گوید؟ پاسخ: اهل سنت هم امام زمان(عج) را قبول دارند، اما با شرایطی. جمعی از اهل سنت به ایران آمده بودند. چند ساعتی با ادبیات قرآنی با ایشان صحبت کردم. گفتند مهدی امام آخر الزمان می‌آید و جهان را از ظلم و ستم پاک می‌کند. گفتم انتخابات بگذارید و مهدی را انتخاب کنید. آنها گفتند امام را خدا باید انتخاب کند. گفتم چرا امام اول را خدا انتخاب نکرد. پاسخ من را ارجاع دادند به واقعه غدیرخم. من هم گفتم امام یا انتخاباتی هست یا نیست، اگر هست که اولی را انتخاب کردید آخری را هم انتخاب کنید. اگر انتخاباتی نیست، پس امام آخر هم انتخاباتی نیست.
در پایان به جوانان توصیه می کنم مطالعه کنید، ورزش کنید، لقمه حلال بخورید، با یک اسلام شناس در ارتباط باشید. به تعداد هیئت‌عزاداری ائمه باید مجالس قرآنی برگزار شود، چرا که قرآن و عترت همیشه با هم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا