آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۱۷ سوره حدید

آیه ۱۷ سوره حدید:

أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِنْ قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ ۖ وَکَثِیرٌ مِنْهُمْ فَاسِقُونَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ

امام صادق (ع) می‌فرماید:
آیه «ألَمْ یَأْنِ…» درباره مردم زمان غیبت نازل شده است و مراد از «امد» زمان غیبت است. سپس فرمود: آیا نشنیده‌ای قول خداوند را که می‌فرماید: «اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ..» یعنی با عدالت حضرت قائم آن را زنده می‌کند بعد مردنش به وسیله ظلم و ستم پیشوایان گمراه.

نکات آیه ۱۷ سوره حدید

 • تعبیر «أَ لَمْ یَأْنِ» که به معنای «آیا وقت آن نرسیده است» می‌باشد، در واقع گلایه و هشداری به امت اسلام است نسبت به وعده‌ای که به آنان داده شده است تا مبادا همان راهی را بروند که اهل کتاب رفتند: «فَطالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَ کَثیرٌ مِنْهُمْ فاسِقُون».
 • دلیل اینکه «منتظران خاتم الانبیاء» با تحقق وعده الهی ایمان نیاوردند می توان به این موارد اشاره کرد:
  ـ حسادت؛
  ـ دلبستگی و حرص شدید به دنیا؛
  -جهل درباره معیار حق و باطل بودن حجت خدا و تعیین تکلیف برای او؛
  ـ برخورد ابزاری با دین و پذیرش سلیقه­ای آن و… ؛
  ـ خود برتر بینی و روحیه استکباری.
 • پیام آیه شریفه این است که ای «منتظران خاتم الاوصیاء»! شما مانند «منتظران خاتم الانبیاء» نباشید: «فَلَمَّا جاءَهُمْ ما عَرَفُوا کَفَرُوا بِه».
 • وظیفه منتظرانِ امام زمان (عج) از دیدگاه این آیه، این است که «أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ».
 • امام برای احیا، عمران و آبادی عالم می‌آید(یُحْیِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها) و برخورد قهرآمیز او نیز علیه مستکبران و در جهت رهایی بشر و احیای عالم است. با ظهور حضرت مهدی(عج)، دل‌هایی که با گناه و محبت دنیا مرده، با یاد خدا و معرفت توحیدی و بندگی خالصانه زنده و سرسبز می‌شود.

آیات مهدوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا