اخبار

مهدویت در امتداد غدیر

گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین عباس برزگر نژاد استاد مهدویت بنیاد استان خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان خراسان رضوی، مصاحبه اختصاصی در گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین عباس برزگر نژاد امام جمعه سابق خواف و استاد بنیاد استان در مورد موضوع غدیر و مهدویت انجام شد.

وی در ابتدا شعر ذیل را خواند:

چشم از بحر تماشاست اگر بگذارند
و تماشای تو زیباست اگر بگذارند
من ز اظهار نظر های دلم دانستم
عشق هم صاحب فتواست اگر بگذارند
دل سرگشته من این همه بیهوده نگرد
محفل دوست همین جاست اگر بگذارند

و یکی از اساسی ترین مسائل و ارکان اسلام را مسئله غدیر خواند و ادامه داد آخرین و مهم ترین رسالت پیامبر اکرم(ص) معرفی امام علی علیه السلام به عنوان جانشین و امام به مردم بود. غدیری که ۱۲۴ هزار پیغمبر آمدند و تمام رسالتشان این بود که علی علیه السلام را معرفی کنند. که آخرینِ پیامبران رسالتش این شد فان لم تفعل فما بلغت رسالتک یعنی اگر علی را به عنوان جانشین خودت معرفی نکنی مثل این است که هیچ کاری نکردی، تمام توطئه ها تمام ترورها تمام تهدید هایی که بر علیه پیغمبر انجام دادند تمام غزوات تمام زخم‌هایی که بر جان نازنین پیغمبر وارد کردند می‌فرماید همه آنها از بین می‌رود اگر علی را به عنوان جانشین خودت معرفی نکنی.

سپس وی درباره مسئله ولایت پذیری گفت: ولایت را پیغمبر اسلام(ص) معرفی کردند یعنی بایستی همه مردم دنبال روی امیر المومنین(ع) باشند، فلذا پیغمبر اسلام(ص) در بهترین زمان و مکان امام علی علیه السلام را معرفی نمودند.

امام جمعه سابق خواف در ادامه با اشاره به داستانی درباره جایگاه امیرالمؤمنین(ع) در نزد پیامبر و خداوند گفت: وقتی که محضر حضرت شرفیاب شدند عده‌ای برای گلایه از امیرالمومنین(ع) گفتند یا رسول الله علی ما را در فلان جنگ بی آبرو کرده است غنائم را که ما برای خودمان برداشته بودیم از تن و سر ما بیرون کشید و گفت بایستی ببریم خدمت پیغمبر اسلام، یا رسول الله ما جلوی رعیت و غلامان خودمان بی آبرو شدیم، داد ما را از علی بستان. وجود نازنین پیغمبر(ص) سر را پایین انداخت لحظاتی نگذشت راوی می گوید دیدیم پیغمبر به پهنای صورت اشک می‌ریزند و پیغمبر اسلام(ص) جمله ای فرمودند که حتی در مورد فاطمه زهرا(س) و امام حسین(ع) نفرمودند و آن جمله این بود: (فَاِنَّهُ (عَلی) مَمْسُوسٌ فِی ذَاتِ اللَّهِ) علی علیه السلام بنده ذوب شده در خداست.

وی خاطرنشان کرد وجود فاطمه(س) اگر وجودش را، اگر جوانی و فرزندش و دارو ندار خودش را در راه امام علی(ع) باخته است برای این است که خودش را فدایی امام زمانش می‌داند یکی از مسائلی که ما در مهدویت داریم و آن را قرین غدیر می دانیم، همین مسئله است که زمانی مرده باشیم که تمام وجودمان خرج امام زمانمان شده باشد. و اشاره کردند که حضرت زهرا(س) همین طور بودند و تمام وجودشان را خرج امام زمانشان کردند.

کارشناس بنیاد استان در ادامه گفت: جریان غدیر وصل به جریان مهدویت است یعنی امام مهدی(عج) وارث ولایت و امامت است و آن چیزی که دشمن قصد دارد در بین مردم خصوصا جوانان و نوجوانان ما جا بیندازد این است که بحث غدیر را یک مسئله مطرح کنیم و بحث مهدویت را جدای از مسئله غدیر در صورتیکه همه این ها در کنار هم هستند.

برزگرنژاد ادامه داد که نوع حکومت امام مهدی(عج) هم به مانند جدشان امیرالمؤمنین علی علیه السلام است و ابزار جنگ امام مهدی(عج) همان ذوالفقار جدشان خواهد بود.

وی گفت: مردمی که زمان امیرالمومنین را درک کردند چرا ولایت علی(ع) را قبول نکردند باید فضا و مردم پذیرنده برخی مسائل باشند مثلا بعضی ها اصحاب پیغمبر(ص) بودند مثل طلحه و زبیر در رکاب پیغمبر(ص) شمشیر به دست بودند خیلی غزوات را شرکت کردند اما وقتی که بحث ولایت و مسئله غدیر مطرح شد این‌ها کم آوردند یعنی پذیرششان نسبت به حکومت عدل امیر المومنین(ع) خیلی کم بود یک عده مثل میثم تمارها مثل حجر بن عدی ‌مثل مالک اشتر و قلیل من عبادی الشکور و لذا در آیه قرآن هم داریم یا ایها الذین آمنو اتقو الله و کونو مع الصادقین
می‌فرماید: شما هم باید دنبال این صادقین باشید صادقین در مکتب مهدویت چه کسانی هستند؟ آنهایی که به تعبیر پیغمبر اسلام(ص) صدق الحدیث دارند آنهایی که راست گو هستند و لذا شما یکی از مسائلی که در جامعه ما متأسفانه باعث انحطاط جامعه و خانواده شده است این است که صدق الحدیث ندارند اینها به هم راست نمی‌گویند ولذا ما شاهد طلاق های قانونی و بعضاً شاهد طلاق عاطفی در خانواده های مسلمانان هستیم.

سپس گفت: یکی از مسائلی که ما باید عنوان کنیم این است که چرا ولایت امام علی علیه السلام را قبول نکردند؟
باید فضا و مردم پذیرنده برخی مسائل باشند و گرنه هرچقدر هم سابقه خوبی داشته باشند، باز در مواقع ضروری شانه خالی می کنند.
امروز ما برای بحث امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بایستی در شبکه تربیتی انتظار امام زمان(عج) این پذیرندگی را در بین افراد جامعه به وجود بیاوریم. پس اولین رکن، رکن غدیر است.

برزگر نژاد در پایان یکی از ارکان اسلام را عاشورا خواند و گفت: کاری که زینب کبری سلام الله علیها انجام داد روایتگری شهدا بود و امروز ما وظیفه داریم روایتگر شهدای عاشورا باشیم و برنامه هایی که وجود نازنین ابوالفضل العباس در قامت علمدار کربلا انجام دادند در مقابل امام زمانشان که وقتی که از امام حسین علیه السلام سوال کردند که یابن رسول الله ما معنا العرفان؟ معنای عرفان چیست؟ حضرت فرمودند: معرفت الناس امام زمانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا