آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۵۸ سوره یوسف

وَ جاءَ إِخْوَهُ یُوسُفَ فَدَخَلُوا عَلَیْهِ فَعَرَفَهُمْ وَ هُمْ لَهُ مُنْکِرُونَ

موضوع: حضرت مهدی (عج) و حضرت یوسف (ع)

«[سرزمین کنعان را قحطى فراگرفت] و برادران یوسف [در پى مواد غذایى به مصر] آمدند و بر او وارد شدند. آن­گاه [یوسف] آنان را شناخت، ولى آن­ها او را نشناختند.»

نکته ­ها:

  1. محمد بن مسلم گوید: بر امام باقر وارد شدم و مى‏خواستم از قائم آل­محمد پرسش کنم، اما امام پیش از آن­که من سؤال کنم، فرمود: «یا محمد بن­مسلم إِنَّ فِی الْقَائِمِ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ شَبَهاً مِنْ خَمْسَهٍ مِنَ الرُّسُل… وَ أَمَّا شَبَهُهُ‏ مِنْ‏ یُوسُفَ‏ بْنِ یَعْقُوبَ فَالْغَیْبَهُ مِنْ خَاصَّتِهِ وَ عَامَّتِهِ وَ اخْتِفَاؤُهُ مِنْ إِخْوَتِهِ وَ إِشْکَالُ أَمْرِهِ عَلَى أَبِیهِ یَعْقُوبَ مَعَ قُرْبِ الْمَسَافَهِ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ أَبِیهِ وَ أَهْلِهِ وَ شِیعَتِه؛‏ ای محمد بن­مسلم! در قائم آل­محمد: شباهتى با پنج تن از انبیا وجود دارد… اما شباهت او با یوسف بن­ی عقوب آن است که از خاص و عام غایب مى‏شود و او از برادرانش مخفى بود و امر او بر پدرش هم پوشیده بود با وجود آن­که مسافت بین او و پدرش و خاندان و شیعیانش کم بود».
  2. امام‏ زمان‏ ما را مى‏شناسد، ولی ما او را نمى‏شناسیم. وقتی که امام‏ زمان ظهور کنند بعضی از مردم مى‏گویند: من ایشان را قبلاً دیده بودم! «فَعَرَفَهُمْ وَ هُمْ لَهُ مُنْکِرُون»، یعنى یوسف برادرها را شناخت، اما برادرها او را نشناختند. امام باقر در ضمن حدیثی، شباهت حضرت مهدی با حضرت یوسف را چنین توضیح می‌دهد که برادرانش با او معامله می­کردند و سخن می­گفتند، اما او را نمی‌شناختند. ‏
  3. امام زمان به فرموده امام باقر در زیبایی و سخاوت نیز شبیه به یوسف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا