آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۵۲ سوره توبه

قُلْ هَلْ تَرَبَّصُونَ بِنا إِلَّا إِحْدَى الْحُسْنَیَیْنِ وَ نَحْنُ نَتَرَبَّصُ بِکُمْ أَنْ یُصِیبَکُمُ اللَّهُ بِعَذابٍ مِنْ عِنْدِهِ أَوْ بِأَیْدِینا فَتَرَبَّصُوا إِنَّا مَعَکُمْ مُتَرَبِّصُونَ

موضوع: شهادت­ طلبی منتظران

«[اى پیامبر! به منافقان] بگو: آیا براى ما جز یکى از دو نیکى (فتح یا شهادت) را انتظار دارید؟ ولى ما منتظریم که عذاب خداوند یا از سوى خودش یا به دست ما به شما برسد. پس شما منتظر باشید، ما نیز با شما در انتظار مى‏مانیم».

نکته‏ ها:

  1. امام باقر در تفسیر إِحْدَى الْحُسْنَیَیْنِ فرمودند: «مراد، مرگ در راه خدا یا درک ظهور امام زمان است»
  2. باید دیدگاه «إِحْدَى الْحُسْنَیَیْنِ» را براى دوست و دشمن، تبیین و تبلیغ کرد. قُلْ
  3. ارزش­ها و ملاک‏هاى ارزش‏گذارى، در بینش مؤمنان و منافقان متفاوت است. در دید اهل ایمان، عمل به وظیفه مهم است، رفتن یا ماندن مهم نیست، مهم در خط بودن است؛ لذا در نظر آنان، فتح و شهادت، هر دو پیروزى است.
  4. منافقان چه در جنگ و درگیرى با نظام اسلامى کشته شوند و چه به مرگ طبیعی بمیرند، اهل دوزخ‏اند. پس یا به دست مؤمنان یا از سوى خدا گرفتار عذاب مى‏شوند. مِنْ عِنْدِهِ أَوْ بِأَیْدِینا
  5. مؤمن، به هدف و نتیجه‏ کار، یقین دارد. فَتَرَبَّصُوا إِنَّا مَعَکُمْ مُتَرَبِّصُونَ
  6. در روایات متعددى، از نابودى یهودیان متجاوز، قبل از قیام حضرت مهدى و به دست انقلابیون مؤمن خبر داده شده است که شمشیرهاى خود را بر دوش نهاده، تا مرز شهادت‏ پیش مى‏روند و زمینه‏ساز حکومت جهانى حضرت مهدى مى‏شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا