آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۲۴۳ سوره بقره

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِینَ خَرَجُوا مِنْ دِیارِهِمْ وَ هُمْ أُلُوفٌ حَذَرَ الْمَوْتِ فَقالَ لَهُمُ اللَّهُ مُوتُوا ثُمَّ أَحْیاهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَ لکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لا یَشْکُرُونَ

موضوع: رجعت در عصر ظهور

«آیا ندیدى کسانى را که از ترس مرگ از خانه‏ هاى خود فرار کردند، در حالی که هزاران نفر بودند؛ پس خداوند به آن­ها گفت: بمیرید [و آن­ها مردند]، سپس آنان را زنده کرد [تا درس عبرتى براى آیندگان باشند]. همانا خداوند نسبت به مردم احسان مى‏کند، ولى بیشتر مردم سپاس نمى‏گذارند.»

نکته ‏ها:

  1. در شأن نزول این آیه آمده است که در یکى از شهرهاى شام که حدود هفتاد هزار خانوار، جمعیت داشت، بیمارى طاعون پیدا شد که با سرعتى عجیب، مردم را یکى پس از دیگرى از بین مى‏برد. در این میان، عده‏اى از مردم که توانایى و امکان کوچ کردن داشتند، به امید این­که از مرگ نجات پیدا کنند، از شهر خارج شدند؛ اما پروردگار، آن­ها را در بیابان به همان‏ بیمارى دچار، و نابود ساخت.

از برخى روایات استفاده مى‏شود که شیوع آن بیمارى در آن شهر، مجازات الهی بود؛ زیرا وقتى رهبر و پیشواى آنان از آن­ها خواست که خود را براى مبارزه و جهاد آماده کنند و از شهر خارج شوند، آن­ها به بهانه این­که مرض طاعون در منطقه جنگى شایع است، از رفتن به میدان جنگ خوددارى کردند و خداوند نیز آن­ها را به همان چیزى که بهانه فرار از جنگ قرار داده بودند، مبتلا ساخت.

در برخى تفاسیر و روایات‏ آمده است: وقتى حِزقیل نبى، یکى از پیامبران بنى اسرائیل، از آن شهر عبور ‏کرد، از خداوند درخواست کرد که ساکنین آن­جا را زنده کند. خداوند دعاى او را اجابت کرد و آن­ها را مجدداً زنده نمود و به زندگى باز گرداند.

  1. شیعه، به رجعت و زنده شدن گروهى از افراد، قبل از قیامت، اعتقاد دارد و این اعتقاد، علاوه بر صدها حدیث، به آیاتى نظیر این آیه، مستند است. این امر، از نظر عقلى هم محال نیست و امکان وقوع دارد. اصل رجعت، در روایات، متواتر است؛ چنان­که اقرار به رجعت اولیاى خدا در متن زیارت‏نامه‏هاى امامان: نیز آمده است: «مصدق لرجعتکم».
  2. امام صادق فرمود: «لَیْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ یُومِنْ بِکَرَّتِنَا؛ از ما نیست کسی که به رجعت ما باور نداشته باشد».
  3. در روایات، روز ظهور حضرت مهدى روز رجعت‏ و روز قیامت از مصادیق «ایام الله» عنوان شده­اند. امام صادق فرمود: «أَیَّامُ اللَّهِ ثَلَاثَهٌ: یَوْمُ یَقُومُ الْقَائِمُ وَ یَوْمُ الْکَرَّهِ وَ یَوْمُ الْقِیَامَه».
  4. نمونه­هایی از رجعت در قرآن آمده است. یکى از معجزات عیسى این بود که مرده‏ها را زنده مى‏کرد؛ پس در همین دنیا برخی از مرده ­ها زنده شده­اند. به گزارش قرآن، عُزَیر پیغمبرى بود که وقتی از قریه‏اى مى‏گذشت، گفت: «خدایا! اهل این قریه مخروبه که نابود شده­اند، چگونه در قیامت زنده مى‏شوند؟» خدا نیز همان­جا جان او را گرفت و پس از صد سال، زنده­اش کرد
  5. در زیارت جامعه می­خوانیم: «مُقِرٌّ بِرَجْعَتِکُمْ»؛ یعنى اى امام زمان! اى اهل­بیت! من قبول دارم که شما رجعتى خواهید داشت. در دعاى عهد هم از خدا درخواست می‌کنیم که‏ اگر قبل از ظهور امام زمان از دنیا رفتیم، ما را در زمان ظهور، زنده کند و به دنیا بازگرداند.
  6. رجعت برای همه مردگان نیست؛ بلکه افراد خاصى با شرائط خاصى دو مرتبه زنده مى‏شوند. درباره این­که چه کسانی در رجعت باز خواهند گشت، احادیث فراوانی آمده است. امام صادق در این­باره فرمود: «أَوَّلُ‏ مَنْ‏ تَنْشَقُ‏ الْأَرْضُ‏ عَنْهُ‏ وَ یَرْجِعُ إِلَى الدُّنْیَا الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ وَ إِنَّ الرَّجْعَهَ لَیْسَتْ بِعَامَّهٍ بَلْ هِیَ خَاصَّهٌ، لَا یَرْجِعُ إِلَّا مَنْ مَحَضَ الْإِیمَانَ مَحْضاً أَوْ مَحَضَ الشِّرْکَ مَحْضاً؛ نخستین کسى که قبرش میشکافد و زنده شده، به دنیا بازمی­گردد، حسین بن­على است و این رجعت، عمومى نیست [که تمام مردگان زنده شده، سر از قبر برآورند]، بلکه افراد خاصى به دنیا برمی­گردند و آن­ها یا مؤمن خالص هستند یا مشرک محض».
  7. و نیز در روایتی از امام باقر آمده است: «إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ وَ عَلِیّاً سَیَرْجِعَانِ؛ پیغمبر اکرم و على به دنیا رجعت می­کنند». هم­چنین امام صادق فرمود: «با قائم آل­محمد:، بیست و هفت مرد از مکه معظمه بیرون می‌آیند. پانزده تن ایشان از قوم موسى هستند، آنان که به حق و درستى راهنمایى می‌کردند و به وسیله آن، عدالت و دادگرى می­نمودند. هفت تن از آنان نیز اصحاب کهف هستند و باقی آن­ها، یوشع­بن نون، سلمان، ابودجانه انصارى، مقداد و مالک اشتر می­باشند که ایشان یاوران و فرماندهان آن حضرت خواهند بود»
  8. از امام صادق نقل است که فرموده‏اند: «براى افرادى که [به قهر الهى] هلاک شدند، دیگر رجعت به دنیا ممکن نیست؛ ولى براى کفارى که هلاک نشدند [و به مرگ طبیعى از دنیا رفته‏اند] این رجعت امکان­پذیر است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا