آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۲۰۰ سوره آل عمران

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ

موضوع: رابطه با امام زمان (عج)

«اى کسانى که ایمان آورده‏اید! [در برابر مشکلات و هوس­ها] استقامت کنید و [در برابر دشمنان نیز] پایدار باشید [و دیگران را به صبر دعوت کنید] و از مرزها مراقبت کنید و از خداوند پروا داشته باشید، شاید که رستگار شوید.»

نکته‏ ها:

  1. امام صادق در تفسیر این آیه چنین فرمود: «اصبروا على الفرائض و صابروا على المصائب و رابطوا على الائمّه؛ در برابر واجبات صبر کنید، در برابر مشکلات صبر کنید و از پیشوایان خود دفاع کنید».
  2. هم­چنین امام باقر در مورد این آیه فرمود: «اصْبِرُوا عَلَى أَدَاءِ الْفَرَائِضِ‏ وَ صابِرُوا عَدُوَّکُمْ‏ وَ رابِطُوا إِمَامَکُمُ الْمُنْتَظَرَ بر انجام واجبات الهى صبر کنید و در برابر دشمنان پایدارى کنید و مراقب و مرتبط با امامتان ـ که به انتظارش هستید ـ باشید».
  3. این آیه، در چند مرحله به صبر در برابر انواع حوادث و مصائب توصیه مى‏کند و به مؤمنان سفارش می­نماید که در برابر ناگوارى‏هاى شخصى و هوس­ها صبر کنند (اصبروا)، در برابر فشارهاى کفار، مقاومت بیشتری کنند (صابروا) و در حفظ مرزهاى جغرافیایى از هجوم دشمن، و نیز حفظ مرزهاى اعتقادى و فکرى از طریق مباحث علمى و نیز حفظ مرز دل­ها از هجوم وسوسه‏ها بکوشند. رابِطُوا
  4. تا در مشکلات فردى صابر نباشیم، نمى‏توانیم در برابر دشمنان دین، مقاومت کنیم. اصْبِرُوا… صابِرُوا…
  5. نباید از دیگران عقب بمانیم؛ اگر کفار در کفر خود مقاومت مى‏کنند، کشته مى‏دهند و مال خرج مى‏کنند، ما نیز باید در راه خدا با جان و مال پایدارى کنیم. صابِرُوا
  6. اسلام، دین ارتباط است؛ ارتباط با خدا، پیامبران:، ائمه: و مردم. رابطوا
  7. صبر و مصابره و مرابطه باید جهت‏دار باشد و در مسیر تقوا و رضاى الهى قرار گیرد؛ و گرنه کفار هم این امور را دارند. صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ
  8. رابطه‏ ما با امام باید رابطه علمى، عاطفى، عملى و رفتارى باشد. یعنى باید با مغز و فکر، امام را بشناسیم؛ با دل و عشق و عاطفه، مرید، مخلص‏، عاشق و مطیعش باشیم و در عمل هم گوش به حرف او بدهیم‏.
  9. اگر بخواهیم با امام‏ زمان۴ رابطه‏ داشته باشیم، باید بعد از شناخت، با ایشان رابطه‏ عاطفى هم برقرار کنیم. قرآن مى‏فرماید: إِذا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها «اگر کسى به شما سلام کرد، شما جواب گرم­تر بدهید». پس وقتى مى‏گویید: «السلام علیک یا مهدى، السلام علیک یا صاحب الزمان»، امام زمان سلام شما را مى‏شنود و جواب گرم­ترى به شما مى‏دهد.

اصلاً همین­که ما می­توانیم به امام‏ زمان‏۴ سلام مى‏کنیم، پیداست که او ما را لایق دانسته که با او حرف بزنیم‏. زیارت «آل­یاسین» زیارتى است که در آن به وسیله سلام با امام زمان ارتباط معنوی پیدا می‌کنیم و بسیار زیارت خوبی است.

۱۰ـ رابطه با حضرت مهدى است که به ما ارزش می‌دهد. اسکناس، یک تکه کاغذ است؛ چیزى که به آن ارزش مى‏دهد، نخى است که در وسط آن است. این نخ، ارتباط با مهدى و رابطه ما با خداست. نگذارید این نخ پاره شود!

۱۱ـ صدقه که مى‏دهیم فقط به نیت سلامتى خودمان نباشد. براى سلامتى امام زمان۴ و همه یارانش نیز صدقه بدهیم. وقتى پول توی صندوق مى‏اندازیم، چرا فقط برای یک نفر نیت کنیم؟!

۱۲ـ فاصله ما با امام‏ زمان‏ زیاد است. روایت داریم که حضرت مهدى۴ هر هفته کارهاى ما را مى‏بیند و چون ما هر هفته گناه مى‏کنیم، قهراً ایشان از ما ناراحت مى‏شود. تنها چیزی که مى‏توانیم خودمان را با آن به امام زمان۴ وصل کنیم، این است که بگوییم: «مهدى جان! ما براى جدت امام حسین گریه کردیم». این ارتباط با عزادارى سیدالشهدا خیلى ارزش دارد. ‏

۱۳ـ روزی در حرم امام رضا مشغول زیارت بودم که شخصى از من سؤال کرد: «چند سال است طلبه‏اى؟» گفتم: «سال­های زیادی است». او گفت: «حضرت على هنگامى که یارانش را مى‏دید، لذت مى‏برد و خوشحال مى‏شد؛ آیا اگر امام زمان تو را ببیند، خوشحال مى‏شود؟» سرافکنده گفتم: «همین مقدار که امام زمان از من عصبانى نشود، براى من کافى است!»

۱۴ـ ائمه: در قیامت از افرادى شفاعت‏ مى‏کنند که در این­ دنیا رابطه‏شان با ائمه: خوب باشد. هرکس اتصالش به امام زمان بیش­تر است، آن­جا هم بیشتر مشمول شفاعت خواهد بود و اگر کسى این­جا رابطه‏اش قطع شود، مشمول شفاعت نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا