آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۱۵۹ سوره نسا

وَإِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ الْقِیامَهِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیداً

موضوع: امام مهدی (عج) و حضرت مسیح (ع)

«و هیچ کس از اهل کتاب نیست، مگر آن­که پیش از مرگش، به او (مسیح) ایمان مى‏آورد و او روز قیامت، بر آنان گواه خواهد بود.»

نکته‏ ها:

  1. طبق روایات شیعه و سنّى، عیسى در آخرالزمان از آسمان فرود می­آید و پشت سر امام زمان نماز مى‏خواند و پس از زندگی طولانی، از دنیا مى‏رود. در هنگام فرود عیسی، مسیحیان به او ایمان صحیح مى‏آورند، نه آن­که او را پسر خدا بدانند. امام باقر۷ فرمود: «عیسى قبل از روز قیامت فرو خواهد آمد و به دنیا احدى از
    ملت­های یهودى و دیگران نمى‏ماند، مگر آن­که به او ایمان مى‏آورد و او پشت سر حضرت مهدى نماز خواهد خواند»
  2. فردى یهودى نزد رسول خدا آمد و معجزات حضرت موسى۷ را به رخ ایشان کشید. آن حضرت فرمود: «نارواست که انسان از خود ستایش کند، ولى براى اطلاع تو مى‏گویم که حضرت آدم براى توبه خود، حضرت نوح براى نجات از غرق شدن، حضرت ابراهیمبراى‏ نجات از آتش و حضرت موسى براى نجات از ترس، خدا را به حق من و آل من سوگند دادند.

اى یهودى! اگر موسى مرا مى‏دید، به من ایمان مى‏آورد. حضرت مهدى‏ از نسل من است که حضرت عیسى براى یارى او از آسمان فرو خواهد آمد و پشت سر او نماز خواهد خواند».

  1. محمد بن­مسلم گوید: بر امام باقر وارد شدم و مى‏خواستم از قائم آل محمد پرسش کنم که ایشان پیش از آن­که من سؤال کنم، فرمود: «اى محمد بن مسلم! در قائم آل­محمد شباهتى با پنج تن از انبیا وجود دارد؛ یونس بن­متى و یوسف بن­یعقوب و موسى و عیسى و محمد.

اما شباهت او با یونس بن­متى آن است که وقتى پس از غیبت خود در کبر سن باز مى‏گردد، جوان است. شباهت او با یوسف بن­یعقوب آن است که از خاص و عام غایب مى‏شود و او از برادرانش نیز مخفى گشت و امر او بر پدرش هم پوشیده بود، با وجود آن­که مسافت بین او و پدرش و خاندان و شیعیانش کم بود.

اما شباهت‏ او با موسى دوام خوف، طول غیبت، خفای ولادت و رنج شیعیانش پس از وى است که آزار و اذیت و خوارى مى‏بینند تا آن­که خداى تعالى اذن ظهور دهد و او را بر دشمنانش نصرت و تأیید فرماید. اما شباهت او با عیسى اختلافى است که درباره وى شکل می­گیرد تا به غایتى که گروهى گویند متولد نشده، و گروهى گویند فوت کرده، و گروهى گویند کشته شده و به صلیب آویخته شده است.

اما شباهت او با جدش محمد مصطفى خروج او با شمشیر است و این­که او جبارین و طواغیت و دشمنان خدا و رسول را خواهد کشت و این­که با شمشیر و رعب، یارى مى‏شود و هیچ پرچمى از او باز نگردد»

  1. در لوح حضرت فاطمه آمده است: «… و از او (امام هادی) به وجود آورم دعوت‏کننده به راه من و خزانه‌دار دانش من [امام] حسن را. سپس این امر را کامل کنم با فرزندش (حضرت مهدی) که رحمت براى جهانیان است. او کمال موسى و بها و نورانیت عیسى و صبر ایوب را دارد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا