آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۱۹ سوره حدید

آیه ۱۹ سوره حدید:

وَالَّذِینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرُسُلِهِ أُولَٰئِکَ هُمُ الصِّدِّیقُونَ ۖ وَالشُّهَدَاءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَنُورُهُمْ ۖ وَالَّذِینَ کَفَرُوا وَکَذَّبُوا بِآیَاتِنَا أُولَٰئِکَ أَصْحَابُ الْجَحِیمِ

موضوع:جایگاه انتظار و پاداش عظیم منتظران

منهال قصاب می‌گوید:
به امام صادق(ع) عرض کردم از خداوند بخواهید تا شهادت را روزیم کند. پس ایشان فرمود: مؤمن شهید است. سپس این آیه را تلاوت نمودند: «وَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ…»

حارث بن مغیره می‌گوید:

محضر امام باقر(ع) بودیم، پس فرمود: کسی از شماها که آگاه به این امر(ظهور حضرت قائم) و چشم به راه آن باشد و در این کار خیر و نیکی را در نظر بگیرد، به خدا قسم همانند کسی است که در رکاب حضرت قائم با شمشیر جهاد کرده است؛ سپس فرمود: بلکه به خدا قسم همانند کسی است که با شمشیر در رکاب رسول خدا(ص) جهاد نموده است؛ سپس فرمود: بلکه به خدا قسم همانند کسی است که با رسول خدا(ص) در خیمه‌اش به شهادت رسیده باشد و در کتاب خدا درباره شما(منتظران) آیه‌ای است. عرض کردم: کدام آیه(در مورد ماست؟) فدای شما شوم! فرمود: قول خداوند که می‌فرماید: «وَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ…» سپس فرمود: به خدا قسم شما نزد پروردگارتان صادق و شهید گشته‌اید
راوی می‌گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم: فدای شما شوم! سنّم زیاد شده است(پیر شده‌ام) و استخوان‌هایم سست گشته و اجلم نزدیک شده است و می‌ترسم پیش از اینکه این امر(ظهور حق) را درک کنم، مرگم فرا رسد.حضرت به من فرمود: ای ابا حمزه! آیا نظرت این است که فقط هر کسی که (در راه خدا) کشته شود، شهید است؟ عرض کردم: بله فدای شما شوم. پس فرمود: ای ابا حمزه! کسی که به ما ایمان آورد و سخن ما را تأیید کند و منتظر امر ما باشد، همانند کسی است که زیر پرچم حضرت قائم کشته شود؛ بلکه به خدا قسم (مثل این است که) زیر پرچم رسول خدا(ص)(کشته شود)

نکات آیه ۱۹ سوره حدید

  •  این آیه شریفه، از دو جریان سخن می‌گوید که در طول تاریخ یکی، در پی احیای حق و عدالت و دیگری، به دنبال خاموش کردن آن بوده‌اند: جریان هابیل و قابیل، جریان حق و باطل، جریان مؤمنان و مستکبران.
  • سخت‌ترین فشارها و تهدیدات بر مؤمنان، و بالاترین جاذبه های مادی در دور کردن آن‌ها از حق، در مصاف نهایی حق و باطل خواهد بود چه در دوران غیبتِ رهبر این قیام و چه در دوران ظهور او. به همین دلیل است که پیامبر گرامی خدا ص فرمودند: «ای علی! شگفت انگیزترین ایمان و با عظمت ترین یقین از آن مردمانی است در آخر الزمان که پیامبرشان را ندیده‌اند و حجت (و امامشان) نیز غایب است؛ اما به سیاهی(نوشته های) روی سفیدی(کاغذ) ایمان آورده اند»
    امام سجاد(ع) فرمود: «کسی که در دورانِ غیبتِ قائم ما، بر ولایتمان ثابت قدم باشد، اجر و پاداش هزار شهید از شهدای بدر و احد را خواهد داشت»

آیات مهدوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا