آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۳۰ سوره ملک

آیه ۳۰ سوره ملک:

قُلْ أَرَأَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُکُمْ غَوْرًا فَمَنْ یَأْتِیکُمْ بِمَاءٍ مَعِینٍ

موضوع: چرا مضطرّ و بی قرار اماممان نشده ایم؟!
در جنگ بدر عمار خود را به حضرت رسول(ص) رساند و از مجاهدت‌های بی‌مانند امام علی(ع) گفت. حضرت فرمود: آری، او از من است و من از اویم، او جانشین من است… و ائمه از نسل اویند و مهدی امت از جمله آنان است. عمار پرسید: مهدی کیست؟ حضرت فرمود: …او نهمین فرزند حسین(ع) است که غایب خواهد شد و این قول خداست که می‌فرماید: «قُلْ أَ رَأَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ…» غیبتی طولانی خواهد داشت و عده‌ای از (ولایت) او باز می‌گردند و عده‌ای ثابت قدم می‌مانند… او هم‌نام و شبیه‌ترین افراد به من است.
امام محمد باقر(ع) می‌فرماید: «معنای آیه این است که بگو بیندیشید اگر امامتان غایب شد به گونه‌ای که ندانید او کجاست پس چه کسی امامی ظاهری برایتان خواهد آورد که اخبار آسمان‌ها و زمین و حلال و حرام خداوند را برای شما بیان کند».

نکات آیه ۳۰ سوره ملک

  • روایات زیادی، از معنای عمیق‌تری پرده می‌دارد و آن اینکه اگر روزی امام زمانمان غایب شود، چه خواهیم کرد؟ این هشدار از آغاز به امت اسلام داده شد اما متاسفانه به آن توجهی نشد.
  • دلیل غایب شدن امام، خود مردم هستند، زیرا اگر خداوند بدون اینکه مردم نقشی در این باره داشته باشند، حجّت خود را غایب کند، این سؤال معنایی ندارد. بنابراین تا حقیقتاً ‌قدرشناس حجّت خداوند نشویم، خبری از ظهور نخواهد بود.
  • معنای این سؤال که «اگر امامتان غایب شد، چه خواهید کرد؟» این است که با غیبت امام ، ما دچار خسران و ضرر جبران‌ناپذیری خواهیم شد، گرچه امامِ غایب همانند خورشید پنهان دارای آثار و برکات زیادی برای ما و همه هستی است، اما با وجود این بخش زیادی از فواید امام به عدم غیبتِ او وابسته است که با غیبتش از آن محروم خواهیم شد.
  •  یکی از القاب زیبای ائمه به طور عام و لقب امام زمان(عج) به طور خاص، «ماء معین» است که از همین آیه شریفه گرفته شده است.

امام رضا(ع) فرمود: «چه بسیارند زنان مؤمنِ دلسوخته و چه بسیارند مردان مؤمن دلسوخته و غمگین هنگام از دست دادن(غیبت) «ماء معین».

آیات مهدوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا