اخبارفارس

جلسه هماهنگی سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

جلسه شورای سیاستگذاری، هماهنگی و پشتیبانی فعالیت های مهدوی استان فارس با محوریت سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان فارس، ظهر رور شنبه بیستم آبان ماه در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز جلسه شورای سیاستگذاری،هماهنگی و پشتیبانی فعالیت های مهدوی استان فارس با محوریت سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی با حضور آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز، حجت الاسلام حدائق مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان فارس، حجت الاسلام والمسلمین نصوری معاون فرهنگ،آموزش و پژوهش بنیاد و سایر مسئولین استانی برگزار شد.

جلسه هماهنگی سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

در این جلسه ابتدا حجت الاسلام حدائق مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان فارس گفت: در ایام‌الله دهه فجر امسال سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی ۱۵ بهمن‌ماه سال جاری به میزبانی شهر شیراز برگزار می‌شود.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان فارس از راه‌اندازی یک جریان ارزشمند در استان فارس و شهر شیراز خبر داد و گفت: با توجه به حساسیت امر مهدویت، قطعا پیروی از اولیاء الهی سبب نظم بخشی و ایجاد امنیت در جامعه است.

حدائق افزود: امروز همه دنیا در حال شیطنت است و ما وظیفه داریم در تبیین معارف مهدوی کوتاهی نکنیم. آنچه باعث می‌شود بشریت به یک ثبات برسد، آشنایی با پیام مهدویت و روشن کردن افکار عمومی در زمینه لزوم ظهور آن حضرت است.

این مقام مسئول گفت: اسلام بر ۵ اصل نماز، روزه، حج، زکات و ولایت استوار شده است که بر تنها اصلی که هیچ تبصره‌ای قرار داده نشده است، بحث ولایت است. ولایت تحت هیچ شرایطی از گردن ما ساقط شدنی نیست و این حساسیت و اهمیت بحث ولایت است که باید به خوبی تبیین و اطلاع‌رسانی شود.

او در ادامه، محور‌های فراخوان این همایش را با رویکرد “تربیت اسلامی نسل منتظر” تعلیم و تربیت اسلامی و مهدویت با تاکید بر پیوند فرهنگ انقلاب اسلامی و تعلیم و تربیت مهدوی و اثر متقابل آن‌ها، مبانی، برنامه‌ها و روش‌های تعلیم و تربیت مهدوی، آموزه‌های مهدوی و پرورش نسل منتظر در سند تحول آموزش و پرورش عنوان کرد.

حدائق گفت: انقلاب اسلامی و فرهنگ و اندیشه مهدوی با تاکید بر رسالت و نقش بنیاد مهدوی با تاکید بر رسالت و نقش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود در اجرای سند ملی مهدویت، رسالت حوزه و دانشگاه در نشر معارف مهدوی، ویژگی‌های تمدن مهدوی در آخر الزمان، اندیشه‌های مهدوی، ولی امر مسلمین و تمدن نوین اسلامی از دیگر محور‌های فراخوان سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی است.

این مقام مسئول به قالب‌های ارائه آثار از جمله رساله دکتری، مقالات علمی، پایان نامه ارشد و پژوهش‌های کاربردی اشاره کرد و افزود: علاقمندان می‌توانند ارسال مقالات و مشاهده ضوابط و شرایط آن را به آدرس www.mahdaviat.ir تا تاریخ ۹ دی‌ماه ۱۴۰۲ ارسال کنند.

جلسه هماهنگی سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

در ادامه حجت الاسلام محمدرضا نصوری معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(ع) نیز در این نشست گفت: رویکرد ما در بنیاد مهدویت این است که خدماتی که از سوی انقلاب اسلامی در طول تمام این سال‌ها به مسئله مهدویت ارائه شده است را بتوانیم بیان کنیم.

حجت الاسلام محمدرضا نصوری افزود: کار‌های زیادی پس از انقلاب در این بخش انجام شده، اما معمولا کمتر روی آن‌ها مانور داده‌ایم. مهدویت ما با قبل از انقلاب خیلی متفاوت شده است. از آن حالت منفعلانه و گوشه‌گیر خارج شده‌ایم و می‌بینیم که امروز ۳۶٠ عنوان کتاب در ۵۱٠ جلد در این زمینه منتشر شده است. در سایر زمینه‌ها هم اگر مقایسه‌ای داشته باشیم، می‌بینیم که تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.

وی با اینکه بعد از انقلاب اسلامی ۱۲٠ دپارتمان اسلام‌شناسی در دنیا برپا شده است، اظهار کرد: این موضوع نشان‌دهنده نقطه قوت انقلاب اسلامی در تبدیل شدن به پایگاه نظریه‌پردازی در عرصه مهدویت است و مطابق با بیانیه دوم مقام معظم رهبری، تبدیل فرهنگ ابتذال غربی امروزی به فرهنگ انتظار است.

جلسه هماهنگی سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی

در پایان و جمع بندی جلسه آیت‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه امام زمان(عج) با ظهور خود، کسانی را که با سوء مدیریت چهره بشریت را کریه و بد منظر کرده‌اند را به سزای اعمال خود می‌رساند، افزود: آن روز حضرت نشان خواهد داد که عدالتی که در سیره پیامبر(ص) است، به چه معناست. رهبر معظم انقلاب چند بار فرموده‌اند که گفتمانی که در زمان ظهور رخ خواهد داد، گفتمان عدالت است که همان گمشده بشریت است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه مسئله مهدویت به همه تاریخ و زندگی بشر مربوط است، گفت: ممکن است ما در شناخت آن حضرت از سایر ملل جلوتر باشیم اما در نیاز به آن حضرت، همه بشر به آن مرحله خواهند رسید که بدون او نمی‌توانند. همه باید برویم در خانه کسی که می‌تواند و می‌داند و عدالت را آنچنان که شایسته است، اجرا خواهد کرد. امیدواریم در این مسیر بتوانیم سربازان مورد رضای آن حضرت باشیم.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه بنیاد به صورت مستمر فعالیت های خوبی دارد، در این همایش که در دهه فجر نیز برگزار می‌شود قطعاً می‌توانیم گام مهمی در امر غفلت‌زدایی از مسئله ظهور، برداریم.

لازم به یادآوری است در انتهای این جلسه از پوستر سومین همایش ملی مهدویت و انقلاب اسلامی رونمایی شد. این رویداد در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه سال جاری در تالار سعدی شهر شیراز برگزار خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا