اخبارخراسان رضوی

حضرت زهرا(س) الگوی امام زمان(عج) در حرم مطهر رضوی

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان خراسان رضوی، موضوع حضرت زهرا(س) الگوی امام زمان(عج) توسط حجت الاسلام و المسلمین یاسر حسین زاده از اساتید مهدویت بنیاد استان در بیست و سوم آذرماه در ️حرم مطهر، صحن گوهرشاد، دارالقرآن الکریم مطرح شد.

یاسر حسین زاده در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی از توقیع شریف امام زمان در کتاب الغیبه شیخ طوسی سخن گفت و اشاره ای به غیبت صغری و نواب اربعه داشت سپس به بررسی شباهت های حضرت زهرا و امام زمان پرداخت و از اینکه چطور الگوی امام زمان حضرت زهرا ست سخن گفت.

این کارشناس مهدویت در ادامه گفت: برای این موضوع که حضرت زهرا(س) الگوی امام زمان(عج) است اشاره می کنیم به توقیع حضرت امام زمان (علیه‌السلام)، به خطّ مبارک خود، بعد از دعا برای عافیت شیعیان از ضلالت و فتنه‌ها و درخواست روح یقین و عاقبت به خیری آنان و تذکر به اموری چند، می‌فرماید: فاطمه‌ی زهرا، دختر رسول خدا، برای من، در این مسئله، الگوی خوبی است.

وی در مورد این که حضرت کدام گفتار یا رفتار حضرت زهرا (علیهاالسّلام) را سرمشق خویش قرار داده‌اند گفت: احتمال‌های مختلفی بیان شده است. که در این جا به سه مورد از آن‌ها اشاره می‌شود:

مورد اول، عدم بیعت با ظالم است حضرت زهرا (علیهاالسّلام) تا پایان عمر شریفش، با هیچ حاکم ظالمی‌ بیعت نکرد. حضرت مهدی (علیه‌السّلام) هم بیعت هیچ سلطان ستمگری را بر گردن ندارد.

حسین زاده عدم استفاده از اسباب غیر عادی را مورد دوم دانست و ادامه داد: شان صدور این نامه این است که برخی از شیعیان، امامت ایشان را نپذیرفته‌اند. حضرت می‌فرمایند: اگر می‌توانستم و مُجاز بودم، آن چنان می‌کردم که حق بر شما کاملاً آشکار شود به گونه‌ای که هیچ شکّی برای شما باقی نماند؛ ولی مقتدای من حضرت زهرا (علیهاالسّلام) است. ایشان، با این که حق حکومت از حضرت علی (علیه‌السّلام) سلب شد، هیچ گاه برای بازگرداندن خلافت، از اسباب غیرعادی استفاده نکرد. من نیز از ایشان پیروی می‌کنم، و برای احقاق حقّم در این دوران، راه‌های غیرعادی را نمی‌پیمایم.

این کارشناس مهدویت دعا برای شیعیان با وجود انکار امام را مورد سوم ذکر کرد و گفت: حضرت در پاسخ نامه فرموده است: اگر علاقه و اشتیاق فراوان ما به هدایت و دست گیری از شما نبود، به سبب ظلم‌هایی که دیده‌ایم از شما مردمان روی گردان می‌شدیم. حضرت، با اشاره به حضرت زهرا (علیهاالسّلام) می‌خواهند بفرمایند، همان طوری که اذیت و آزاری که دشمنان نسبت به حضرت فاطمه (علیهاالسّلام) روا داشتند و سکوتی که مسلمانان پیشه کردند، هیچ کدام سبب نشد که ایشان از دعا برای مسلمانان دست بکشد، بلکه دیگران را بر خود مقدم می‌داشت، من نیز این ظلم‌ها و انکارها را تحمّل می‌کنم و از دل سوزی و راهنمایی و دعا و… برای شما، چیزی فرو نمی‌گذارم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا