اخبارگفتگوها

حرکت پیاده روی اربعین یکی از مظاهر فرهنگ و تمدن نوین اسلامی است

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، سید احمد زرهانی قائم مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی، به مناسبت اربعین حسینی، خواستار توجه زائران به اقامه نماز در اول وقت و به جماعت شد.

در ادامه مشروح این گفتگو را می خوانید:

مهم ترین پیام پیاده روی میلیونی زائران اربعین حسینی چیست؟

حرکت پیاده روی اربعین یکی از مظاهر فرهنگ و تمدن نوین اسلامی است. اربعین بخشی از نهضت عاشورا است. یکی از درس هایی که این رویداد به انسان می دهد، حرکت به سوی انسان کامل است و از آنجایی که امام حسین(ع) انسان کامل است از سرتا سر جهان انسان ها به جهت نزدیک شدن به خوی و اخلاق و صفات انسان کامل قدم برمیدارند. پس راهپیمایی مردم یک حرکت عادی نیست، این راهپیمایی یک راهپیمایی مکتبی است، خاستگاه این راهپیمایی جهان بینی توحیدی است. در راهپیمایی اربعین دو دسته اتفاق رخ میدهد؛ دسته اول: رویداد هایی که در هیئت ها شاهد آنها هستیم، مانند گریه کردن، نمایش های تاریخی و…، دسته دوم: رویداد های دانشی و بینشی است، گویی راهپیمایی اربعین یک دانشگاه متحرک است. یک حوزه علمیه سیار و پویا است. توصیه میشود امکانات لازم جهت اقامه نماز در هر نقطه از راهپیمایی اربعین فراهم شود و مسئولین به زائران جهت نماز جماعت یاداوری کنند، راهپیمایی اربعین مدرسه مواسات هم هست.

راهپیمایی اربعین بزرگترین راهپیمایی دنیاست، بنظر شما وجه مشترک وحدت که در راهپیمایی وجود دارد با ولایت و ظهور چیست؟

امام حسین(ع) یک شخصیت فرا مذهبی است که افراد مختلف، با عقاید متفاوت، با سنین کوچک و بزرگ، همه و همه ایشان را قبول دارند. امام حسین(ع) یک کتاب جامع از همه فضائل هست. این ولایت یکی از پرتو های ولایت الهی است و فقط مخصوص به قشری از مردم نیست، بلکه همه دنیا تحت تاثیر ایشان قرار دارند. این رویداد مانند جویباری است که در آخر یه دریای ظهور منتهی می‌شود. اربعین و عاشورا حد فاصل بعثت و غدیر هستند در گذشته از یک سو و حد فاصل این دو با ظهور در آینده هستند. اگر تاریخ را به چهار نقطه عطف تقسیم کنیم اولی بعثت دومی غدیر سومی عاشورا چهارم ظهور قائم آل محمد است و راهپیمایی اربعین پلی است که بعثت، غدیر و عاشورا را به ظهور متصل می‌کند. راهپیمایی اربعین یک نمایشی از قدرت الهی توسط مومنان عاشق اهل بیت هستند.

چه چیزی است که اربعین پر رنگ تر و پرشور تر از دیگر مراسمات است؟

در منظومه ی ولایت اهل عصمت و طهارت، یکی از ستاره ها بعثت است، یکی دیگر از آنها غدیر است،  یکی دیگر عاشورا است و آخرین ستاره ظهور است. اما اربعین پلی است که مبدا آن بعثت سپس غدیر و سپس عاشورا و اما مقصدش ظهور است که به تشکیل حکومتی واحد به دست توانای حضرت مهدی(عج) است. اما اربعین ستاره پرفروغ این منظومه است که مانند یک دانشگاه است، که از سرتاسر آن بینش یابی، خردمندی، دانایی می‌بارد.

اربعین چه نقشی در تداوم انقلاب اسلامی دارد؟

انقلاب اسلامی برگی از نهضت حسینی است. در طول تاریخ نهضت های متعددی شکل گرفته است اما انقلاب اسلامی تبلوری از اراده مکتب اهل بیت برای ایجاد معادلات نو بر مبنای جهان بینی توحیدی در برابر شرکت مدرن است. حرکت اربعین ریشه در تاریخ دارد اما این حجم از زائران و شکوهی که در حال حاضر دارد به لطف انقلاب اسلامی بیشتر شده است. راهپیمایی اربعین بستری است برای تعمیم معارف اسلامی، برای ایستادگی دربرابر جنگ شناختی استعمارگران.

توصیه شما به زائران حسینی چیست؟

چند استدعا دارم از زائران:

  • مواسات و همدلی را مراعات کنند
  • اقامه نماز در اول وقت و به جماعت
  • رعایت مسائل بهداشتی
  • تمرین ملایم امر به معروف و نهی از منکر

منبع: ستاد اقامه نماز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا