امان

آیات مهدوی – آیه ۶۲ سوره نمل

أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَیَکْشِفُ السُّوءَ وَیَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ ۗ أَإِلَٰهٌ مَعَ اللَّهِ ۚ قَلِیلًا مَا تَذَکَّرُونَ

موضوع: مضطرّ

محمد بن مسلم از امام باقر (ع) نقل می‌کند که ایشان درباره آیه شریفه «أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ..» فرمود: این آیه درباره حضرت قائم نازل شده است و جبرئیل بر روی ناودان(طلا) به صورت پرنده‌ای سفید است و اولین کسی است که با حضرت بیعت می‌کند و سیصد و سیزده نفر (از اصحاب خاص) نیز بیعت می‌کنند.

همچنین فرمود: «و او(حضرت قائم) همان مضطرّی است که خداوند می‌فرماید: «أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ..» (این آیه) درباره او و برای او نازل شده است».

امام صادق (ع) می‌فرماید:

(این آیه) در‌باره قائم از آل محمد نازل شده است؛ به خدا قسم او مضطرّ است، آنگاه که نزد مقام(حضرت ابراهیم) دو رکعت نماز گزارد و خدا را بخواند، پس او را اجابت نماید و سوء (گرفتاری و ظلم) را برطرف کند و خداوند او را خلیفه و جانشین خود بر زمین قرار می‌دهد.

نکته‌ها

  • قطعاً دعای امام زمان تمام شرایط اجابت را دارد؛ اما تا مردم به طور حقیقی خواهان این امر نباشند، خداوند اذن ظهور نخواهد داد چنانچه در روایت آماده است: «و اگر پیروان ما که خداوند آنان را برای پیرویش موفق سازد، از روی شناخت و صادقانه در وفای به عهدی که بر آن‌هاست متحد و یکدل می‌شدند، برکت دیدار ما از آنان به تأخیر نمی‌افتاد و در سعادت مشاهده(ظهور) ما شتاب می‌شد».
  • آنگاه که مردم با آگاهی از خسارت‌های جبران‌ناپذیر غیبت و ظلم و ستم مستکبران، مضطرانه خدا را خواندند و فرج را خواستار شدند، حجت و ولی خدا با حالت اضطرار دست به دعا بر می‌دارد و بر طرف شدن سوء(غیبت) را از درگاه ایزد منان می‌خواهد.
  • بر خواص جامعه به ویژه حوزویان لازم است با تقویت و تعمیق شناخت مردم درباره امام و به تصویر کشیدن خسارت‌های مادی و معنوی غیبت حجت خدا، در راه تعجیلِ فرج قدم‌های بلندی بردارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا