آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۵ سوره قصص

وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ

موضوع: سنت زیبای نجات مستضعفان و نابودی مستکبران

امام علی (ع) می فرماید:

دنیا پس از چموشی ـ همچون شتری که از دادن شیر به دوشنده‏اش خودداری می‌کند و برای بچه ‏اش نگه می‏دارد ـ به ما روی می‏ آورد. سپس آن حضرت این آیه را تلاوت کرد: «وَ نُریدُ…»
همچنین درباره این آیه شریفه فرمود:
اینان آل محمد (ص) هستند که پس از مشقتی که (از سوی مستکبران) خواهند کشید، خداوند مهدیشان را می‌فرستد و آنان را عزت و دشمنانشان را ذلت و خواری می‌بخشد.
در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است:
پیامبر خدا به امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نگاه کردند، گریستند و فرمودند: شما پس از من مستضعف خواهید شد. مفضل می‌گوید: به امام عرض کردم معنای(رسول خدا از این سخن) چیست؟ فرمود: معنای سخن حضرت رسول صلی الله علیه و آله این است که شما پس از من امام هستید؛ خداوند می‌فرماید: «وَ نُرِیدُ أَنْ…» این آیه تا روز قیامت در ما جاری است(ائمه از ما خواهند بود).
حکیمه خاتون می‌گوید:
وقتی حضرت مهدی(عج) به دنیا آمدند، ایشان را به نزد پدر بزرگوارشان آوردم. حضرت فرمود: فرزندم سخن بگو! آنگاه به قدرت الهی(عیسی‌گونه) لب به سخن گشود و گفت: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُن…»

نکته‌ها

  • این آیه بیانگر سنت قطعی الهی براساس نجات مظلومان و نابودی ظالمان
  • مراد از «منّت»، عظیم و بزرگ بودن این نعمت است
  • مراد از مستضعفان در این آیه، بندگان صالح خدا هستندو در رأس آنها، امیرالمؤمنین (ع) و بقیه اهل‌بیت قرار دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا