آیات مهدوی

آیات مهدوی – آیه ۴ سوره شعراء

إِنْ نَشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ مِنَ السَّمَاءِ آیَهً فَظَلَّتْ أَعْنَاقُهُمْ لَهَا خَاضِعِینَ

موضوع: ندای آسمانی

از امیرالمؤمنین (ع) درباره آیه «فَاخْتَلَفَ الْأَحْزابُ مِنْ بَیْنِهِمْ» سؤال شد، امام فرمود: «با (تحقق)سه نشانه منتظر فرج باشید؛ اختلاف بین اهل شام، پرچم های سیاه از خراسان و صدای آسمانی در ماه مبارک رمضان». سپس فرمود: «آیا قول خداوند را در قرآن نشنیده اید «إِنْ نَشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ…» این نشانه ایست که دختران را از داخل(خانه) بیرون می‌کشد و خفته‌ها رابیدار و بیدارها را به وحشت می‌اندازد».

امام صادق (ع) به نقل از پدر بزرگوارش فرمود: «به خدا قسم این( نداء آسمانی به اسم حضرت قائم) در قرآن روشن است: «إِنْ نَشَأْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ…».

همچنین فرمود: «برای حضرت قائم پنج نشانه وجود دارد: ظهور سفیانی، یمانی، ندای آسمانی، کشته شدن نفس زکیه و خسف در (منطقه) بیداء».

نکته‌ها

  • هر حقیقتی، آیه و نشانه ای داردظهور حضرت مهدی (عج) نیز از این قاعده مستثنی نیست. صدها نفر در این زمان ادعای مهدویت داشته­اند، به طور طبیعی اقتضای حکمت این است که خداوند حکیم برای این امر، نشانه‌هایی روشن قرار دهد. یکی از نشانه‌های حتمی ظهور، ندای آسمانی است.
  • بر اساس روایات، این ندا در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در همان سالی که قرار است ظهور محقق شود، به وسیله جبرئیل انجام می‌شود و همه مردم عالم، هر کس به زبان خود آن را می‌شنود.
  • زراره بن اعین به امام صادق (ع) می‌گوید: من در قضیه حضرت قائم در شگفتم، چگونه ممکن است با آن عجایب(معجزات) که دیده می‌شود، مانند خسف در بیداء و ندای آسمانی، کسی پیدا شود و با ایشان بجنگد؟! حضرت در پاسخ وی فرمود: «شیطان آنان را رها نمی‌کند تا اینکه ندا دهد ندایی شبیهِ به آن، با هدف ایجاد تردید».
  • با پیشرفت علم و تکنولوژی می‌توان گفت دشمن با ابزار فوق مدرن، ندای آسمانی را شبیه‌‌سازی می‌کند و عده‌ای را در تشخیص حق به مشکل دچار می‌کند.
  • وقتی مفضل بن عمر درباره همین موضوع یعنی مشکلِ تشخیص حق از باطل گریه می‌کند و راه چاره می‌جوید، امام صادق (ع) نگاهی به خورشید می‌اندازد و می‌فرماید: «به خدا قسم امر ما از این خورشید واضح تر است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا