احادیث مهدوی

احادیث و روایات مهدوی – ضرورت وجود امام هدایتگر در هر زمان

أَوَمَا رَأَیْتُمْ کَیْفَ جَعَلَ اللَّهُ لَکُمْ مَعَاقِلَ تَأْوُونَ إِلَیْهَا وَ أَعْلَاماً تَهْتَدُونَ بِهَا مِنْ لَدُنْ آدَمَ (ع) إِلَى أَنْ ظَهَرَ الْمَاضِی( ع )کُلَّمَا غَابَ عَلَمٌ بَدَا عَلَمٌ وَ إِذَا أَفَلَ نَجْمٌ طَلَعَ نَجْمٌ فَلَمَّا قَبَضَهُ اللَّهُ إِلَیْهِ ظَنَنْتُمْ أَنَّ اللَّهَ تَعَالَى أَبْطَلَ دِینَهُ وَ قَطَعَ السَّبَبَ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ خَلْقِهِ کَلَّا مَا کَانَ ذَلِکَ وَ لَا یَکُونُ حَتَّى تَقُومَ السَّاعَهُ وَ یَظْهَرَ أَمْرُ اللَّهِ سُبْحَانَهُ وَ هُمْ کَارِهُون

 آیا ندیدید که خداوند چگونه براى شما پناهگاه‏هایى قرارداد تا به آن‏ها پناه ببرید؟ و از زمان آدم (ع) تا امامى که گذشته است [یعنى امام حسن عسکرى ع ‏] علامت‏هایى گذاشت تا به واسطه آن‏ها هدایت بشوید؟ و هرگاه عَلَم هدایتى غایب شد( و از دنیا رفت )عَلَم دیگرى ظاهر گشت؟ و هرگاه ستاره‏اى غروب کرد ستاره دیگرى طلوع کرد؟ پس آن‏گاه که خداوند تبارک و تعالى او ( حجت یازدهم ) را به جوار رحمت خود برد، شما خیال کردید که خداوند دینش را باطل و اسباب و وسایط ارتباط بین خود و خلقش را قطع کرده است؟ هرگز این‏گونه نیست و تا قیامت هم این اتفاق نخواهد افتاد تا امر خداوند سبحان ظاهر مى شود، در حالى که آن‏ها [مرددّین و شکّاک‏ها] کراهت داشته باشند.

نکات

  • آیا با وجود امامان در طول زمان و ظهور هر امام پس از غروب امامی دیگر، می توان نسبت به امامی از نسل یازدهمین امام، تردید داشت؟
  • مطابق روایات فراوان، این سنت الهی است که در هر زمان حجتی از حجت های الهی بر زمین باشد و همیشه چنین بوده تا امر امامت به حسن بن علی العسکری(ع) رسیده و ناگزیر پس از او نیز باید به حجت بعد از او منتهی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا