احادیث مهدوی

احادیث و روایات مهدوی – بهره مندی از امام غایب

أَمَّا وَجْهُ الِانْتِفَاعِ بِی فِی غَیْبَتِی فَکَالانْتِفَاعِ بِالشَّمْسِ إِذَا غَیَّبَهَا عَنِ الْأَبْصَارِ السَّحَابُ
و اما چگونگی بهره‌مندی از من در دوران غیبتم بسان بهره‌گیری از خورشید است آن‌گاه که ابرها آن را از چشمان پوشانده باشد.

نکات این حدیث

  • خورشید، فواید و آثار فراوانی دارد که بعضی از آنها وابسته به تابش مستقیم نور آن است اما برخی از آنها حتّی در صورت پوشیده شدن خورشید در پشت ابرها نیز به ما می رسد و برکات امام نیز دو دسته است برخی مربوط به زمان ظهور و آشکاری اوست و برخی دیگر حتّی در زمان غیبت او وجود دارد و ما از آنها بهره مند می شویم.
  • خورشید مرکز منظومه شمسی است و جاذبه آن نگه‌دارنده زمین و سایر کرات از سقوط است و حرارت و نور آن سبب حیات انسان و حیوان و گیاه است ، خواه آشکار باشد و یا در پشت ابرها پوشیده وپنهان. امام نیز وجودش ـ حتّی در پس پرده غیبت ـ ضامن بقاء عالم است و نور هدایتش به اهل عالم می‌رسد.
  • همان‌گونه که خورشید علاوه بر یک سلسله اشعه مرئی ، یک سلسله اشعه نامرئی به نام اشعه ماوراء بنفش و اشعه مادون قرمز دارد، حجّت الهی نیز علاوه بر رهبری و هدایت ظاهری یک سلسله تربیت روحانی و معنوی نیز دارد که از راه نفوذ معنوی در دل‌ها و افکار انجام می‌دهد؛ بنابراین حتّی در غیبت او می‌توان از جذبه‌های معنوی او بهره گرفت.
  • غیبت حجّت الهی با فعالیّت او در جامعه منافاتی ندارد. مطابق نقل‌های فراوان از علما و بزرگان شیعه، امام مهدی(عج) در طول دورۀ غیبت به سؤال برخی از عالمان پاسخ گفته و بسیاری را هم راهنمایی کرده‌اند و چه بسا با واسطه ، در هدایت جامعه اسلامی نقش داشته‌اند.

منبع: کمال‌الدین، ج۲، ص۲۳۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا