اخبار

چرا آمریکا از اسرائیل حمایت می کند؟/ دلایل مذهبی و حمایت‌ به واسطه اعتقادات+ صوت

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، با توجه به حملات رژیم صهیونیستی و کشتار زنان و کودکان فلسطینی، علل حمایت آمریکا از اسرائیل را در کلام استاد زهیر دهقانی آرانی میخوانیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

حوادث اخیر در فلسطین و مخصوصاً غزه و اتفاقاتی که بعد از این جنگ افتاده، متاسفانه منجر به شهادت و آسیب بسیاری از مسلمانان عزیز در غزه شده است.

ابعاد این قضیه را اساتید دیگر از زوایای مختلف اشاره خواهند کرد، بنده می‌خواهم از یک بُعد خاصی که شاید در حوزه مطالعاتی ما هست و شاید نو باشد و اساتید دیگر کمتر به آن اشاره داشتند و دارند، مطالبی را عرض کنم.

یکی از چیزهایی که شاید سوال باشد این هست که چطور آمریکا و برخی کشورهای غربی تمام تمام قد دارند از اسرائیل حمایت می‌کنند و چشم بر این همه جنایات این رژیم می‌بندند؟

حالا طبیعتاً باید ابعاد و زوایای مختلف این موضوع را بررسی کرد، مثلاً اهدافی که از بُعد اقتصادی، امنیتی، سیاسی و ابعاد دیگر مد نظر کشورهای غربی در حمایت از اسرائیل هست.

یکی از ابعادی که شاید مغفول باشد و توجه کمی به آن شده و باید در معادلات به آنها توجه کرد، حتی در روشنگری جهانی آن، بُعد مذهبی هست؛ یعنی آن دلایل مذهبی و حمایت‌هایی که به واسطه اعتقادات مذهبی از این رژیم یعنی رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد، توسط غربی‌ها به ویژه دولت آمریکا.

خب عرض کردیم این توسط برخی کارشناسان دیده نمی‌شه یا به مقدار کمی توجه می‌شه در حالی که موضوع بسیار مهمی است

به چه عنوان؟ به این عنوان که بعد از اینکه حدود صد و اندی سال پیش جریان صهیونیسم جهانی به وسیله تعدادی افراد در اروپا و موازی آن در آمریکا که به جریان صهیونیستی منجر شد و اقداماتی که برای تشکیل رژیم منحوس اسرائیل صورت دادند و جریان‌های موازی که در کشور آمریکا به عنوان جریان صهیونیست مسیحی شکل گرفت، این جریانات رو کسی مرور کنه برخی نکات بسیار مهم برایش آشکار می‌شود.

مثلاً اینکه الان برای بسیاری از آمریکایی‌ها از نظر مذهبی یعنی داخل کلیساها اینطور القا می شود، هم آمریکا هم برخی کشورهای دیگر، چون گزارش داریم بسیاری از اینها در آمریکای جنوبی، در برخی کشورهای اروپایی به شدت فعال هستند و مسافرت‌های متعددی می روند، تبلیغات تلویزیونی بسیاری انجام می دهند تا عقیده‌ای که عرض می‌کنم تبلیغ کنند و مسیحیان مختلف رو همراه خودشان بکنند.

آن عقیده چه هست؟ عقیده این هست که ما به صورت کلی وظیفه‌مان این هست که از یک دولت یهودی قوی در سرزمین‌های اشغالی که آنها تعبیر به اورشلیم می‌کنند، ولی ما به واقع باید بگوییم بیت المقدس، در آنجا باید حمایت بکنیم، یعنی باید تمام قد پشت سر اسرائیل بایستیم.

دلیل مذهبی چه هست؟ دلیل مذهبی آنها تاویل و یا تفسیری است که از کتاب مقدس دارند، به صورت خاصی تفسیر می‌کنند که پیش از آمدن عیسی مسیح علیه السلام باید این دولت در آن سرزمین باشد تا شرایط و به اصطلاح پیش زمینه‌های لازم برای بازگشت عیسی مسیح انجام شود.

این تبلیغی نیست که یک روز و دو روز شده باشد، نزدیک به ۱۰۰ سال این تبلیغ به زبان‌های مختلف، با رسانه‌های مختلف، با شبکه‌های متعدد رادیو تلویزیونی و رسانه‌های بسیار پرشماری که جریان صهیونیست و صهیونیسم مسیحی در غرب دارد انجام می‌شود.

با اینکه معمولا در طول تاریخ طیف جمهوری‌خواه، بیشتر باورهای مذهبی را پی می‌گرفتند، کسانی مثل ریگان و ترامپ، این‌ها جمهوری‌خواه تلقی می‌شوند و این‌ها بیشتر بر طبل مذهب می‌کوبیدن؛ ولی اینطور نیست که حمایت از اسرائیل فقط مختص این جریان باشد.

به نحوی صحنه سازی شده است که به عنوان یک عقیده مذهبیِ ضروری، به نوعی وظیفه مذهبیون هست که برای آمدن عیسی مسیح کاری بکنیم و یکی از کارهای مهم حمایت بی‌چون و چرا هست از رژیم اسرائیل.

این عقیده چون خیلی تبلیغ شده است و بین خیلی از آمریکایی‌ها به عنوان یک وظیفه مذهبی به اصطلاح معرفی شده است، کتاب‌های بسیار متعدد، سایت‌های زیاد، سخنرانی‌های عجیب و غریبی که در این باره صورت گرفته است.

سازمان‌هایی که در آمریکا صورت می‌گیرد، شکل گرفته و حتی حمایت‌های شدید مالی سیاسی اقتصادی می‌کنند از رژیم اسرائیل و دولتمردان این رژیم غاصب، این‌ها همه نشان می‌دهد که فضاسازیی که صورت گرفته است منجر به این جریان حمایتی کنونی شده است، به واسطه این تبلیغات وسیع بسیاری از آمریکایی‌ها تصورشان این هست که باید از اسرائیل حمایت کنند.

البته خود همین غربی‌ها و خود آمریکایی‌ها می‌گویند در میان جوانانشان این جریان کمرنگ‌تر شده و بعضی‌ها طرفدار فلسطینی‌ها شده‌اند.

ولی عرضم این هست که به هر حال این جریان یک پایه مذهبی دارد و باید به آن توجه کرد.

حتی در بحث‌های انتخاباتی آمریکا نیز همین جریان ادامه‌دار بوده و هست، در همین انتخابات قبلی میان ترامپ و بایدن، اصلاً دعوای همین حمایت از اسرائیل صورت گرفت.

دقت داشته باشید؛ این جریان فکری که مثلاً میان مسیحیان آمریکا خیلی پایه دار شده است و تبلیغ می شود، این جریان پشتوانه فکری آن همان جریان پروتستان افراطی یهودیت است که به اینجا منجر شده و متاسفانه الان بدترین جنایت‌ها را هم حمایت می‌کنند، در حالی که خود کتاب مقدس بارها و بارها منع کرده است مسیحیان را از هرگونه خشونت.

تعجب است که این‌ها خود منادی جنایت می‌شوند و چشم بر جنایات اسرائیل می‌بندند.

البته یک نکته‌ای را بگویم جالب هست؛ حتی این جریان صهیونیستی که در بستر یهودیت در اسرائیل شکل گرفته است و انشالله امیدواریم به واسطه دعای مومنان، به واسطه نصرت جریان مقاومت انشالله زودتر هیمنه اش شکسته شود و از بین برود، این جریان آنقدر در این سال‌ها رنگ و بوی افراطی گرفته است و مخصوصا دولت نتانیاهو با گروه‌های افراطی شدیدی متحد شد که به قول امروز کاسه داغ‌تر از آش شده است؛ حتی این جریان افراطی در اسرائیل گزارش‌ها می گوید حتی با همین جریان که آنقدر از آنها در آمریکا حمایت کردند، مشکل خوردن و بعضی وقت‌ها مبلغ‌ها از اسرائیل اخراج می‌شدند با این عنوان که شما مسیحی هستید و اجازه فعالیت در اسرائیل را ندارید و اینجا کشور یهودی است.

حتی این صهیونیست‌های افراطی به حامیان مالی و سیاسی و امنیتی‌شان هم رحم نمی‌کنند و نکردند، حالا این جریان‌سازی و این فضاسازی که بنده عرض کردم در مورد این جریان امیدوارم روشنگرانه باشد و یک نتیجه‌ای بگیرم.

اگر ما بخواهیم تصویر و برخورد درستی داشته باشیم با این جریان صهیونیسم و مخصوصاً حامیان غربی آن، باید متوجه باشیم پشتوانه تبلیغاتی آنها به کجا منجر می‌شود و اگر انسان بخواهد برخوردی بکند باید تبلیغات مناسب آن را هم داشته باشد تا خدای ناکرده در دام تبلیغاتی دشمن گرفتار نشود.

اگر ما بیایم بعضی وقتا بدون روشنگری، بدون شکستن این فضای دروغینی که آنها در فضای مذهبی ایجاد کردند مقابله کنیم، طبیعتاً آنها با شعارهایی که سابقه هم دارپ و با تبلیغات منفی که می‌کنند، برخی مردم مذهبی و به اصطلاح جاهل غربی را با نیت مذهبی دشمن جریان مقاومت، دشمن فلسطینی‌ها، دشمن اسلام معرفی می‌کنند و متاسفانه این اتفاق افتاده است، یعنی یک دشمنی مذهبی مثل جنگهای صلیبی می خواهند ایجاد کنند.

هوشیار باشیم و مراقب باشیم این جریان را از مسیحیت کنار بزنیم، از یهودیت کنار بزنیم با روشنگری بگوییم این دینی که اینها معرفی می‌کنند بازیچه دست سیاستمداران شده است.

این حقیقی نیست، این حقیقی اجازه نمیدهد هیچ انسانی خون آن ریخته شود، هیچکس ستم کند، هیچکس غاصب باشد.

این روشنگری در کنار فعالیت لازم هست در عرصه سیاسی، در عرصه نظامی صورت بگیرد، باید این روشنگری در عرصه تبلیغاتی هم صورت بگیرد، خداوند هرچه زودتر نصرت بر رزمندگان جبهه مقاومت و فرج نهایی را برای همه مسلمان‌ها مقدر بفرماید.

جهت دانلود صوت اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا