اخبار

قائم مقام بنیاد: تشکل های مهدوی باید از تشکل های مادر اثرپذیری داشته باشند

سید احمد زرهانی در گردهمایی مدیران بنیاد در جمکران با ابراز امیدواری از مشارکت گسترده مردم در انتخابات پیشرو گفت: امیدواریم این پرچم به دست کسی سپرده شود که توانایی استمرار راه شهید جمهور را داشته باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، سید احمد زرهانی قائم مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در جمع مدیران این بنیاد با ابراز امیدواری از مشارکت گسترده مردم در انتخابات پیشرو گفت: امیدواریم این پرچم به دست کسی سپرده شود که توانایی استمرار راه شهید جمهور را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات استاد قرائتی در نیم قرن اخیر پر کردن خلأهای فرهنگی جامعه بود، گفت: از آن جمله تاسیس ستاد اقامه نماز برای دعوت نسل نو به نماز و ایجاد بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) در راستای احیای فرهنگ مهدویت در جامعه بود.

زرهانی با یادآوری اینکه در نخستین کتابچه بنیاد با عنوان “سفر به ایران شهر” اهداف تشکیل بنیاد بیان شده است، افزود: بنیاد با هدف آشنایی کردن نسل نو با معارف و جایگاه مهدویت در عقاید اسلامی و جلوگیری از انحرافات در مهدویت تاسیس شد.

وی اضافه کرد: نسل نو امروز با امواج فرهنگی مخربی در سطح ملی مواجه است، آثار این تخریب ها در روابط اجتماعی و بحران های موجود در جامعه قابل مشاهده است. کماکان نحله های انحرافی در گوشه و کنار به صورت نهان و آشکار مهدویت را معکوس معرفی می کنند.
قائم مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) با تاکید بر اینکه برای دستیابی به اهداف بنیاد باید راهبرد داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اندیشه ایجاد راهبرد در بنیاد با حضور برخی بزرگان در این مجموعه قوت گرفت و امروز سندی داریم که قابل بررسی، نقد و اصلاح است و بستر مناسبی است که منطبق با این سند برنامه ریزی کرد.

زرهانی با اشاره به اینکه در این سند بایستی نقاط قوت و ضعف، تهدیدها، فرصت ها و اهداف، چشم اندازها را ببینیم، گفت: باید بدانیم برای آینده چه نوع تاثیرگذاری را انجام دهیم. مهمترین ماموریت یک نهاد فرهنگی، ایجاد تغییر، تحول و تبیین و تثبیت ارزش هاست. ارزش های متعلق به یک نهاد فرهنگی اگر به درستی معرفی و تبیین شود می توان به هدف نزدیک شد.

قائم مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) ادامه داد: چارچوبی که باید برای برنامه ریزی متکی بر راهبرد و نگرش بلند مدت تنظیم شود، دارای سه دسته برنامه معطوف به اهداف و در راستای راهبرد و مطالعه است. نوع برنامه های اول شامل برنامه های ملی، نوع دوم، برنامه های استانی و محلی و نوع سوم برنامه های اقتضایی است. بنیادهای استانی متناسب با زمان، مکان و رویدادهای اجتماعی حرکت ها و جنبش را تصمیم سازی کنند، برنامه های اقتضایی به اندازه برنامه های ملی اهمیت دارد. استان ها تنها به تفاهم نامه هایی که بنیاد در مرکز منعقد می کند، بسنده نکند. متناسب با این تفاهم نامه ها بومی سازی کنید.
به گفته زرهانی، برنامه و راهبردها زمانی ارزشمند هستند که امکان تحقق آن ها فراهم شود و متناسب با آن ها تغییرات انجام شود ودر جامعه هدف بتوانیم تاثیرگذاری کنیم. اگر جامعه هدف ما در گام نخست نسل نو و در گام های بعدی اقشار جامعه باشد برنامه های ملی، استانی و اقتضایی زمانی اثرگذار است که بتوان آثار تغییر را در جامعه مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه افزون بر برنامه، منابع و نیروی انسانی و تشکل ها و سازوکارهای همسو را نیاز داریم، گفت: مهمترین ابزار تشکل های هم سنخ و همگن با بنیاد و افرادی که زیر سایه پیام های امامین انقلاب مروج مهدویت هستند. یکی از مهمترین نقش ها در سند مهدویت که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد، نظارت بر تحقق مفاد این تفاهم نامه است.

زرهانی با تاکید بر اینکه تشکل های مهدوی باید از تشکل های مادر اثرپذیری داشته باشند، گفت: شناخت تشکل ها، نیروی انسانی و افراد اثرگذار در فرهنگ مهدویت مهم است. صدا و سیما، آموزش و پرورش، دانشگاه های کشور، دستگاه های در اختیار نظام هستند که ما با آنان تفاهم نامه داریم و باید راهکاری داشته باشیم تا با کمک این تفاهم نامه ها با مدارس ارتباط پیدا کنیم. متاسفانه غرب نخبگان کشور را از طریق فضای مجازی تحت تاثیر قرار می دهد. ایران اسلام سرزمین مهد انقلاب اسلامی و جایگاه فرهنگ مهدویت است و نباید بچه های کشور متاثر از فضای مجازی و برنامه ریزی غرب، فکر مهاجرت از کشور را داشته باشند.
به گفته زرهانی با بهره گیری از ظرفیت دستگاه ها می توانیم شرایط فرهنگی جامعه را به سمت صلاح سوق دهیم. امروز مقام معظم رهبری به افسران جبهه فرهنگی چشم امید دارند که فعالان بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) هم جزو این افسران هستند. تلاش ما در هیات مدیره بنیاد این است که منابع را بهبود بخشیم و از ظرفیت خیرین نیز در این راستا بهره مند شده ایم.

وی با یادآوری اینکه منابع فرهنگی در ایران زیاد است و ما باید مستخرجین خوبی باشیم، گفت: استمرار تلاش ما می تواند در تامین منابع پایدار و اثرگذار در افق مهدویت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) نتیجه بخش باشد. می توان از اعتبار دستگاه های فرهنگی که دارای ماموریت مهدویت هستند، هم استفاده کرد.

زرهانی اضافه کرد: برای ایجاد تغییر و تحول بزرگ، نیازمند به برنامه کلان، امکانات ملی و بسیج افکار عمومی هستیم. در حوزه مهدوی در محیط خانه، مدرسه و مسجد کم کاری مشاهده می شود ، استفاده از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان مدارس و اجرای برنامه و افزایش آگاهی های مرتبط با مهدویت برای پدران و مادران یکی از راهکارهاست. اگر بتوانیم نماز، مهدویت و قرآن را وارد لالایی مادران کنیم و یا در مهدهای کودک موضوعات مرتبط با قرآن، نماز و مهدویت را به کودکان آموزش دهیم و یا از طریق نرم افزارها و شبکه‌های اجتماعی، عموم مردم را با این سه مقوله آشنا کنیم، می توان ادعا کرد که در این سه زمینه کار کردیم.

وی به یک تحقیق در خصوص پلتفرم تیک تاک و نفوذ برخی صاحب‌نظران برای ایجاد تغییرات سازنده در بین جوانان و نوجوانان در موضوع غزه و فلسطین اشاره کرد و افزود: این اقدامات موجب تغییر در دیدگاه این جوانان شد، از این‌رو فضای اجتماعی تنها ابزاری در دست دشمنان نیست و ما هم می توانیم با نگاه فرهنگی مدیریت و تولید محتوا در این فضاها داشته باشیم به همان اندازه میدان دار خواهیم بود.

وی به اجرای برنامه های آموزشی در بین نسل نو در موضوع نماز و مهدویت اشاره کرد و گفت: در سطح ملی صدها استاد زبردست داریم که می توانند به زبان نسل نو معارف اسلامی را تدریس کنند. خوشبختانه برنامه های آموزشی با اقبال این نسل مواجه می شود.

قائم مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) به ضرورت استمرار خط تربیت مربی در سطح ملی و استانی اشاره کرد و گفت: واحد خواهران بنیاد فعال است و می توان از طریق جلسات خانگی که سرمایه ملی کشور هم محسوب می شود به موضوع مهدویت پرداخت. هنر نیز ابزار مهمی در موضوع مهدویت است. شعرای بسیاری داریم که در رثای اهل بیت(ع) شعر سروده اند و ائمه اطهار را با ادبیات اهل بیت ستوده اند.

قائم مقام بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) اضافه کرد: امروز هم می توان از ظرفیت شعرا برای سرودن شعر در موضوع مهدویت شعر استفاده کرد. حتی می توان فیلم هایی با موضوع مهدویت تولید کرد همانطور که هالیوود فیلم های انحرافی با موضوع مهدویت تولید کرده است. می توان از ظرفیت هنرمندان در تمام رشته ها در موضوع مهدویت استفاده کرد و تولیدات آنان تکریم شود.

در این جلسه گزارش ارزیابی عملکرد سال ۱۴۰۲ و بیانیه هیئت داوران قرائت شد همچنین تجلیل و تقدیر از استان‌های برتر و انتخاب دبیران جدید شورای برنامه‌ریزی مناطق بنیاد از جمله برنامه‌های این گردهمایی بود.

در گردهمایی مدیران استان ها پیرامون برنامه های ۱۴۰۳ بحث و تبادل نظر کردند و برنامه های مختلف بنیاد در حوزه های امور استان ها، روابط عمومی، حراست و اداری مالی و پشتیبانی و مجتمع یاوران تشریح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا