اخبارگفتگوها

مهدویت ثمره غدیر و پیام غدیر تجدید میثاق با امام زمان(عج) است

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، حجت الاسلام نصوری، معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد با اشاره به اینکه عید غدیر یکی از اعیاد مهم جهان اسلام به شمار می آید، گفت: آغاز عید امامت از زمان امام علی(ع) و پایان آن با معرفی خاتم اولیا حضرت مهدی(عج) است. امیدواریم بتوانیم رهروان خوبی برای اهل بیت(ع) بوده و در مسیری حرکت کنیم که در ظهور ایشان تاثرگذار باشیم.

وی با یادآوری اینکه مهدویت ثمره غدیر و پیام غدیر تجدید میثاق با امام زمان(عج) است، گفت: خطبه غدیر سخنرانی پیامبر گرامی اسلام(ص) است که در ۱۸ ذی‌حجه سال دهم قمری در بازگشت از حجه الوداع در منطقه غدیر خم آن را بیان کرده و در این خطبه حضرت علی(ع) را به عنوان جانشین خود به مردم معرفی کرد. ما نیز باید هر سال در عید امامت و ولایت با حجت و امام زمان(عج) بیعت ببندیم تا روز قیامت که هر قومی با امام خود محشور می شوند و اعمال و رفتارشان براساس اطاعت آنان از امام خود سنجیده می شود ما نیز مورد قبول آن حضرت باشیم.

حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه نکات مهمی در خصوص امامت و ولایت در خطبه غدیر بیان شده که نقشه راه پیامبر اسلام برای مسلمانان است، گفت: ما هم باید براساس آن مهندسی رفتار خود را انجام دهیم و در مسیر آرمان های الهی گام برداریم.
معاون فرهنگ، آموزش و پژوهش بنیاد ادامه داد: خداوند به پیامبر اکرم(ص) فرمود: یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ ای پیغمبر، آنچه از خدا بر تو نازل شد(به خلق) برسان که اگر نرسانی تبلیغ رسالت و اداء وظیفه نکرده‌ای، و خدا تو را از(شر) مردمان محفوظ خواهد داشت، (و دل قوی دار که) خدا کافران را(به هیچ راه موفقیتی) راهنمایی نخواهد کرد. به رغم تمام آزار و اذیت مشرکین، پیامبر بر حرکتش در مسیر مبارزه با طاغوت ادامه داد ولی کفار می خواستند تا بعد از پیامبر به کار اسلام پایان دهند ولی پیامبر با معرفی جانشین و ولی خدا بعد از خدا به تمام این نقشه ها خط بطلان کشید.خداوند دنیا را مانند مدرسه ای که انسان در آن رشد کرده و به مقام عبودیت برسد خلق کرد و در آیه ۵۶ سوره ذاریات خداوند می فرماید: شما را خلق کردم تا به مقام عبودیت و بندگی برسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه غدیر خم پیام جانشینی امام علی(ع) را به بشریت را اعلام می کند، گفت: در تمام ادیان الهی و غیر الهی به موضوع مهدویت و ظهور منجی عالم بشریت اتفاق نظر است. پیامبر گرامی اسلام(ص) در خطبه غدیر به صراحت به جریان نور که از خدا به پیامبر و امام علی(ع) و نسل ایشان تا حضرت مهدی(عج) رسیده اشاره دارد از اینرو در این مسیر توجه به نور مورد تاکید قرار می گیرد تا در مسیر گمراهی قرار نگیریم، امام را امان خود بدانیم و در مسیر هدایت حرکت کنیم. پیامبر(ص) در فراز دوم خطبه غدیر به ویژگی های امام زمان(عج) اشاره دارد. در این خطبه ۱۸ بار کلمه(الا: آگاه باشید) به کار رفتاه است که می خواهد حساسیت موضوع را گوشزد کند.همچنین پیوسته موضوع نبوت و امامت مطرح است و یادآور می شوند سررشته این نسل در دست امیر مومنان و پایان بخش این روند در دست امام زمان(عج) است.

حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه در سومین فراز از این خطبه و در زمان بیعت گرفتن از مردم برای ولایت و امامت حضرت علی(ع) پیامبر می فرمایند: در مسیری قرار می گیرید که با جانشین من بیعت می کنید و به این بیعت تا اوصیای پس از من و حضرت علی(ع) پایبند باشید. پیامبر در بخش دیگری از خطبه غدیر به اوصاف حضرت مهدی(عج) اشاره دارد و می فرماید: آگاه باشید که آن حضرت از نسل ماست. غالب بر ادیان می شود در سوره های توبه، صف و فتح در این خصوص سخنانی مطرح شده که هنوز محقق نشده و آن هم غلبه حضرت مهدی(عج) بر ادیان در عصر ظهور است. آگاه باشید که امام زمان(عج) انتقام گیرنده است و از کسانی که ظلم و فساد کنند انتقام می گیرد، از اینرو وظیفه ماست که در ای دوره دشمن شناس و ظالم شناس باشیم تا از حق دفاع کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: از دیگر اوصاف امام زمان(عج) فاتح است، آگاه باشید که فاتح دژه ها و منهدم کننده آنان است. در دعای ندبه اعتراف می کنیم که کجایید که بیایید و جهان را پر از عدل و داد کنید از اینرو لازم است تا ما نیز زمینه را برای ظهور ایشان آماده کنیم و تلاش کنیم با دلگرمی برای شیعیان جامعه اسلامی در برابر دشمنان یک علم محکم بلند کنیم. آگاه باشید که رحمت امام زمان(عج) فراگیر می شود در آیه ۳۱ سوره رعد به این موضوع اشاره شده است و باید خود را آماده کنیم تا در مقابل دژه های دشمنان بایستیم.

حجت الاسلام نصوری اضافه کرد: در ادامه خطبه غدیر آمده است؛ آگاه باشید که حضرت مهدی(عج) غلبه کننده بر تمام قبیله های شرکت و هدایت کننده آنهاست. آگاه باشید حضرت مهدی(عج) خونخواه ولی دم اولیای الهی است. حضرت مهدی(عج) ناصر دین است و آگاه باشید او یاور دین خداوند و تکمیل کننده دین است. آگاه باشید که آن حضرت از دریای عمیق الهی بهره می گیرد. آگاه باشید او به هر ارزشمندی به اندازه ارزش او و به هر نادانی به اندازه نادانی اش، نیکی می کند بنابراین عدالت از ویژگی های بعدی آن حضرت است. آگاه باشید که آن حضرت مختار خداوند است خداوند هر چه برکت، خوبی و زیبایی در جهان را به برکت او آفریده. ایشان وارث تمام علوم است؛ آن حضرت با علومی که دارد اخلاق و عقل مردم را در مسیر رشد قرار می دهد و بر تمام فهم ها و ادراک ها اراده دارد.

وی افزود: ایشان خبر دهنده از خداوند است و از جانب خداوند خبر می دهد و انسان را در مسیر توحید قرار می دهد. آن حضرت محکم کننده آیات خداوند است. آگاه باشید که او رشد یافته و استوار است و امور به امر ولایت به ایشان تفویض شده است. نماز و روزه مسلمانان تا زمانی که به ولایت ایشان اعتقادی نداشته باشد مقبول خداوند نیست. ویژگی بعدی ایشان موعود است و از گذشتگاه به او بشارت داده شده است. خداوند در قرآن به ما توصیه می کند صالح باشید تا بتوانید از موعود اطاعت کنید. ویژگی بعدی آن حضرت آخرین حجت بر روز زمین است و زمانی که زمینه ظهورش فراهم شود زمین را پر از عدل و داد خواهد شد.

حجت الاسلام نصوری با بیان اینکه هیچ حقی نیست مگر همراه او و هیچ نوری نیست مگر در نزد او، گفت: در خطبه غدیر آمده است، آگاه باشید که کسی نمی تواند بر امام زمان غلبه کند و یاری نمی شود. در غدیر به دنبال اثبات فضائل حضرت علی(ع) نباشید بلکه امامت ایشان را مورد تاکید قرار دهید معاویه همواره فضائل امام علی(ع) را قبول داشت ولی امامت ایشان را نمی پذیرفت.

وی در پایان با تاکید بر اینه معرفت خود را شناخت آن حضرت ارتقا دهیم گفت: سعی کنیم رفتار خود را شبیه ایشان کرده و محبت به آن حضرت را با ترک گناه در دل های خود تقویت کنیم. دوران غیبت دورانی است که باید از ولی فقیه اطلاعت کرده و در فعالیت های خود حمایت از دفاع از امام زمان(عج) در اولویت قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا