اخبارمرکزی

کلاس معارف مهدوی با محوریت کتاب نگین یک در استان مرکزی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد حضرت مهدی موعود(عج) استان مرکزی، کلاس معارف مهدوی با محوریت کتاب نگین یک درس هفتم با حضور میترا نجاتی از اساتید بومی استان روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه در کانون تخصصی مهدویت شهرستان اراک برگزار شد.

در این کلاس آموزشی میترا نجاتی مطالبی را در خصوص رجعت، مفهوم و فلسفه رجعت بیان کرد و افزود: یکی از حوادت مهم هنگام ظهور، موضوع رجعت و بازگشت نیکان و بدان به دنیا است که از جمله عقاید شیعه است و در آثار اسلامی از گذشته تا حال، بحث های فراوانی درباره آن بیان شده است.

وی ادامه داد: رجعت در لغت به معنی بازگشت است و در فرهنگ دینی مقصود از آن، بازگشت حجت های الهی و امامان معصوم(ع) و گروهی از مومنان خالص، کفار و منافقان خاص به عالم دنیا  که به امر خداوند زنده می شوند و به دنیا برمی گردند و این دور نمایی از رستاخیز است که پیش از  قیامت در همین عالم اتفاق می افتد.

نجاتی در خصوص فلسفه رجعت نیز بیان کرد: درست است که جایگاه اصلی برای پاداش و کیفر انسان ها، عالم آخرت است ولی خداوند اراده فرموده است که بخشی از اجر و کیفر آنها را در همین دنیا عملی کند و هدف دیگر از رجعت برخورداری مومنان از سعادت یاری حضرت ولی عصر (عج) بیان گردیده که این مهم در ضمن دعاها و نیز بیانات بعضی از علما در جاهای مختلفی مطرح شده است.

امام باقر (ع) در روایتی درباره رجعت فرموده اند: « مومنان برمی گردند تا عزیز شوند و چشمان آنها روشن گردد و تبهکاران برمی گردند تا خداوند آنها را خوار و ذلیل کند»

خداوند در آیه ۵۶ سوره بقره فرموده است « ثمَّ بَعَثْنَاکُمْ مِنْ بَعْدِ مَوْتِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ » « آنگاه شما را پس از مرگتان برانگیختیم تا شاید سپاسگزار باشید»

مدرس بومی استان مرکزی در ادامه مطالب خود به تعدادی از ویژگی های رجعت اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی رجعت این است که، رجعت از روزهای بزرگ و مهم عالم است که از آن در قرآن به «ایام الله» یعنی روزهای خدا یاد شده است. امام صادق (ع) فرمود: ایام الله سه روز است: روز قیام قائم (عج)، روز رجعت و روز قیامت، دومین ویژگی،اعتقاد به رجعت از نشانه های شیعیان اهل بیت (ع) است، سومین ویژگی، رجعت برای همه مردم نیست بلکه مخصوص مومنان خالص، کفار و منافقان خالص است.

وی در پایان افزود: از جمله مومنان رجعت کننده، پیامبران و امامان معصوم(ع) هستند و اولین امامی که در زمان رجعت و پس از امام مهدی (عج) حکومت عدل جهانی را برا عهده می گیرد، حضرت امام حسین (ع) است که سال های بسیار حکومت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا